Categories: KËSHILLA

E vërtetuar dhe shkencërisht, hithra na ndihmon për shëndetin, ja si!

Hithra gjithmonë ka pasur reputacion të keq përsa i përket djegies dhe dhimbjes që ajo të shkakton kur e prek. Por kjo bimë magjike, na ndihmon për kurimin e disa sëmundjeve. Hithra është përdorur për trajtimin e dhimbjes së muskujve, nyjeve, ekzemës, artritit dhe anemisë.

Dritare.net sjell për ju një listë të përfitimeve që na sjell bima magjike e hithrës.

1.Ndihmon në trajtimin e sëmundjes së prostatës!

Djegia nga hithra, ndihmon në lehtësimin e simptomave të prostatës si: urinimin e dhimbshëm, mungesën e urinimit etj. Ekstrakti i rrënjëve të hithrës është vërtetuar shkencërisht që ndalon në përhapjen e kancerit të prostatës.

2.Ndihmon në kurimin e artritit dhe osteoartritit!

Përdorimi i hithrës është antinflamatore dhe në këtë rast ul dhimbjet e artritit.

3.Redukton ethet!

Hithra përmban histaminë, e cila ndihmon në trajtimin dhe parandalimin e simptomave të etheve.

Ndalon gjakderdhjen ose hemorragjinë!

Sipas disa studimeve të kryera është zbuluar së hithra, ndihmon në ndalimin e gjakderdhjeve gjatë hemorragjive.

Hithra përmban disa substanca të cilat ndihmojnë lëkurën të rigjenerohet dhe meqë është antiinflamatore, ndihmon duke i bërë një trajtim natyral ekzemës. Ajo mund të konsumohet në formën e çajit./

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago