Categories: Uncategorized

Arkitektura e mahnitshme dhe bota nëntokësore të lë pa frymë

Fotografi Jeroen van Dam bën fotografi të monumenteve më të njohura. Por fotografi shumë i talentuar u përzgjodh në listën e sivjetshme të Sony World Photography Aëards dhe preferon të fotografojë ambiente të fshehura, më të errëta dhe më të zjarrta.

Ai i bën ata të duken absolutisht epikë, ndonjëherë madje edhe joshës. Disa prej ambienteve apo dukurive që ai sjell në fotogaleritë e tij janë të shtëna drenazhesh të mëdha stuhie, hekurudha të humbura, bunkerë të shkatërruar të Luftës së Dytë Botërore dhe një termocentral të braktisur të përdorur për filmin Blade Runner 2049.

Jeroen, i cili jeton në Roterdam, thotë se i pëlqen të tregojë tërheqjen e një ane më të errët të një qyteti  ose të fotografojë diçka të famshme nga një kënd i papritur, për t’i ndihmuar njerëzit të vlerësojnë më shumë vendin ku jetojnë.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

11 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

11 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

12 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago