6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home KËSHILLA Këto bimë janë bomba oksigjeni të cilat pastrojnë ajrin në shtëpinë tuaj

Këto bimë janë bomba oksigjeni të cilat pastrojnë ajrin në shtëpinë tuaj

Të gjithë dëshirojm të kemi një hapësirë dhe ajër ​të pastër në shtëpi çdo ditë, dhe kjo pjesë varet nga ne. Ne mund të vendosim disa bimë shtëpiake për të punuar dhe për ta mbajtur ajrin të pastër në mënyrë efektive. Fatmirësisht, Studimi i Ajrit të Pastër nga NASA-s na ndihmon të dimë se cilat janë efektive.

Toksinat e mjedisit janë të rëndësishme për tu zvogëluar. Me toksinat që hyjnë në trupin tonë nga ajri, rrobat, ushqimi, uji, kozmetika, sapunët, shamponët, etj, duke mos qenë të vetëdijshëm për atë që ne jemi të ekspozuar mund të rrisin rreziqet tona ndaj sëmundjes.

Kur përdorni produkte për pastrim dhe gjëra të tilla, ju po e helmoni ajrin më shpejt, pa pasur asgjë për të ndihmuar në pastrimin ose qarkullimin e ajrit. Ju dhe familja juaj atëherë merrni këtë ajër gjatë gjithë ditës. Kjo është pjesërisht pse është kaq e rëndësishme të zgjidhni të gjitha produktet natyrale të pastrimit sa më shumë që të keni mundësi.

Pavarësisht nëse jeni në një apartament të vogël apo në një shtëpi të madhe, të keni ajër të pastër është e rëndësishme. Bimët janë të shkëlqyera për largimin e dioksidit të karbonit nga ajri, por disa bimë janë edhe më të fuqishme se kaq dhe mund të bëjnë një punë të shkëlqyeshme duke përmirësuar cilësinë e ajrit në shtëpinë tuaj. Plus ata duken të bukura dhe mbartin një energji të shkëlqyeshme.

Lili e Paqes

Peace Lily (Spathiphyllum)

Përshtatja e përsosur për çdo guzhinë ose banjë, zambaku i paqes është i specializuar në heqjen e sporeve të mykut. Kjo bimë nuk kërkon sasi të mëdha uji apo diell për të mbijetuar dhe madje përmban shpesh lule të bukura që e bëjnë atë një pjesë dekorative. Përveç mykut, bima është e njohur gjithashtu për të hequr formaldehidin dhe triklorethilenin.

(Paralajmërim: Nëse mbani ose jetoni me mace, Lili i Paqës dihet se është jashtëzakonisht toksike për macet nëse i konsumojnë)

Palma e Bambus

Bamboo Palm (Chamaedorea Seifrizii)

Palma Bamboo është e lehtë për pothuajse çdo hapësirë të brendshme. Si bimë, ajo njihet si një nga më të mirat në filtrimin e benzenit dhe triklorethilenit, të dyja mund të mbahen rregullisht në hapësirat e shëpisë. Palma e bambusë është gjithashtu e shkëlqyeshme pranë mobiljeve që mund të jenë të prirura ndaj formaldehidit jashtë gazit, një tjetër toksinë që mund të trajtojë shumë mirë.

Aloe Vera

Aloe Vera

Bima e Aloe Vera është tepër e lehtë për t’u rritur dhe mirëmbajtur, dhe si shumë nga llojet e saj është e mrekullueshme për filtrimin e ndotësve të ajrit dhe toksinave. Sidoqoftë, ajo që e veçon bimën Aloe Vera është aftësia shëruese e xhelit në secilën nga gjethet e saj. E pasur me vitamina A, C, E, B1, B2, B12 dhe shumë më tepër xhel mund të përdoret në mënyrë efektive për të ndihmuar në shërimin e prerjeve dhe djegieve.

Aloe gjithashtu është lidhur për të ndihmuar me detoksifikimin, alkalinitetin, tretjen, sistemin imunitar, shëndetin e lëkurës dhe shumë më tepër. Me të vërtetë një super bimë që madje mund të rritet lehtësisht në një vend të vogël në dritareje.

Azalea

Rhododendron

Një kaçubë lulëzuese e ndritshme, ndonjëherë aromatizuese. Kjo bimë mund të ndihmojë në filtrimin e ajrit në kuzhinën tuaj. Rekomandohet të përdorni pastrues të leht ndaj mjedisit që nuk e bëjnë ajrin në shtëpinë tuaj të dëmshëm.

Ivy Angleze

English Ivy (Hedera Helix)

Nëse mbani Ivy, është më së miri për dritare për shkak të natyrës së saj që varet. Bima është gjithashtu e shkëlqyeshme për një familje që ende lejon duhanpirësit të pinë duhan brenda. Shkencëtaret zbuluan se ishte i dobishëm në eleminimin e grimcave të materieve fekale të ajrit. Aftësia e saj për të njomur kancerogjenët nga tymi i gazrave. Gjithashtu është shumë e leht për tu mbajtur.

Figus

Rubber Plant (Ficus Elastica)

Kjo bimë është ka një karakter të ashpër dhe i aftë për të mbijetuar dhe lulëzuar në temperatura shumë më pak të lehta dhe më të ulëta se shumica e bimëve me madhësinë e saj. Ajo shënoi përqindjen më të mirën në largimin e toksinave dhe ndotësve nga brendësia e shtëpive. Veçanërisht e ashpër në gazin e formaldehid.

Lule Merimanga

Spider Plant (Chlorophytum Comosum)

Bima merimangë kërkon dritë natyrale por nuk duhet të ekspozohet drejtpërdrejt diellit. Ato lulëzojnë mjaft lehtë dhe nuk marrin shumë mirëmbajtje. Ata bëjnë një punë të shkëlqyeshme të sekuestrimit të monoksidit të karbonit, kështu që një kuzhinë është një vend i shkëlqyeshëm për këto. Ju madje mund ta shumoni ktë bimë shumë lehtë pasi rrit versionet e bebeve të vetvetes në degët e saj.

Lule Gjarpëri

Snake Plant (Sansevieria Trifasciata)

Kjo lule e bënë  punën më të rëndësishme gjatë natës. Ajo thith dioksidin e karbonit dhe lëshon oksigjen, duke ndihmuar njerëzit të flenë më mirë. Shumë vendosin ta mbajnë atë në dhomën e gjumit ose të ndenjes. Ashtu si shumë nga bimët në këtë listë, është e lehtë të kujdesesh për të dhe madje mund të parandalojë që formaldehidi që rrjedh nga qilimi juaj dhe mobiljet e drurit të mos hapet rreth ajrit.

Mullagat

Pelargonium

Kjo lule e bukur bën një punë të shkëlqyeshme duke pastruar ajrin, duke larguar aromat e padëshiruara, duke vrarë bakteret dhe gjithashtu ndihmon në mbajtjen larg të insekteve. Nëse përdorni vajrat esencialë nga bima, ato janë të shkëlqyera për gjumë dhe qetësimin e sistemit nervor.

Kinezja e Gjelbërt

Chinese Evergreen (Aglaonema)

Ajo që e bën vërtet të freskët kinezen me gjelbërim të përjetshëm është zhvillimi i efektivitetit të tij. Sa më shumë kohë që bima të kalojë në një hapësirë, aq më efektive bëhet në largimin e ndotësve të ajrit dhe toksinave të zonës. Ashtu si Lily i Paqes,  ajo mund të ekzistojë për fat të mirë edhe në një ambient me dritë të ulët dhe shpesh mund të lulëzojë dhe prodhojë manaferrat gjithashtu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

𝟑 porositë e Aleksandrit të Madh

Në shtratin e tij të vdekjes, Aleksandri i Madh thirri gjeneralët e tij dhe u tha atyre 3 porositë e fundit:1. Mjekët...

Shkrim i Edith Durhamit, i vitit 1941: Si ishte jeta e shqiptarëve dikur dhe pse britanikët u tërhoqën nga Shqipëria?

Më poshtë mund ta lexoni një artikull, i përkthyer në formë të shkurtuar, shkruar nga Edith Durham dhe botuar në revistën e...

Isa Boletini dhe kryengritja e vitit 1913. Fillimi i qëndresës shqiptare në zonat e pushtuara e të aneksuara nga Serbia dhe Mali i Zi

Isa do t’i mbetej kështu besniik deklaratës së bërë kohë më parë se “ne shqiptarët duam paqe por duam të mbrojmë veten...

Selman Alia, trimi që udhëhoqi betejat kundër serbëve, turqëve dhe malazezëve

Nga Ergen AliaSelman Alia një personazh shumë pozitiv në historinë e Dibrës në fund...

Recent Comments