Categories: KËSHILLA

Si të bëni freskues ajri me të cilin do ta dezinfektoni shtëpinë

Fjala është për përbërësit me të cilët do të jeni të sigurt, sepse të gjitha do të jenë vepër e duarve tuaja

Në atë mënyrë do të dini që keni produkt i cili nuk përmban kimikate të rrezikshme, por që do t’ju ndihmojë që ajri në shtëpinë tuaj të jetë i pastër, i freskët dhe me aromë të këndshme.

Opsione për bërjen e freskuesve ka shumë, ndërsa një recetë po jua sjellim në vazhdim, transmeton Telegrafi.

Përbërësit e nevojshëm:

– 1 filxhan i vogël ujë;
– 2 lugë të mëdha alkool medicinal;
– 15-20 pika vaj esencial me cilësi antibakteriale

Sipas zgjedhjes suaj, mund të kombinoni edhe më shumë vajra (në grupin e vajrave antibakteriale bëjnë pjesë: selvia, aukaliptusi, livanda, limoni, limoni i athët, rigoni, çaji kinez, menta, kamomili gjerman, rozmarina, sherbela, fleta e kanellës) dhe shishja me spërkatëse.

Mënyra e përgatitjes:

Në shishe me spërkatëse përzieni të gjithë përbërësit. Për ta penguar derdhjen e mundshme, përdorni hinkën.

Tundni mirë dhe freskuesi juaj është i gatshëm për përdorim. Meqenëse vajrat esenciale kanë tendencë që të pluskojnë në sipërfaqe të ujit, tundeni gjithmonë shishen para përdorimit.

Është e vërtetë që freskuesit natyralë të ajrit me siguri do të qëndrojnë më pak në ajër nga ato të dyqaneve, por zgjidhja e këtij problemi është e thjeshtë – përdoreni pak më shpesh.

Në fund, mos harroni që freskuesit vetëm do të ndihmojnë, ndërkaq kryesorja është që të freskoni hapësirat duke i mbajtur të hapura dritaret, duke aktivizuar ventilimin dhe duke pastruar dhe dezinfektuar me themel shtëpinë.

In For Culture

Recent Posts

Pamje interesante: ‘’Dyluftimet’’ e kuajve të egër (Video)

Përleshjet e kafshëve në botën e egër janë pothuajse shumë të zakonshme dhe jo pak…

7 hours ago

Konvertimi i Shqiptarëve në sllavë: serbë, malazezë e bullgarë

Nga: Adil Fetahu Në katër librat e Gent Ulqinit: “SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT, hulumtime nëpër burime…

8 hours ago

SHKENCAT E DA VINÇIT DHE PROFECITË (2 – NJERIU VITRUVIAN) – Nga S. Guraziu

“…aktiviteti intelektual, manuskriptet e tij janë dëshmi e punës së makinës më të fuqishme mendore…

9 hours ago

SHKENCAT E DA VINÇIT DHE PROFECITË (1) – Nga S. Guraziu

“…aktiviteti intelektual, manuskriptet e tij janë dëshmi e punës së makinës më të fuqishme mendore…

9 hours ago

Ja si dukej pulla e parë postare shqiptare në vitin 1913(Foto)

Pulla e parë shqiptare u emëtua më 1 maj 1913. Ajo është një vulë e…

9 hours ago

Trungu i ullirit nga i cili besohet se janë mbledhur ullinj që nga koha ilire

Është e mundur që duart ilire dikur kanë mbledhur ullinj nga pema në Gjorm të…

10 hours ago