6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home RETROSPEKTIVË Deklarata e pasurisë së poetit të Flamurit

Deklarata e pasurisë së poetit të Flamurit

Ç’SHKRUANTE ASDRENI?

Nisi të shkruajë poezi dhe të botojë artikuj që në fillim të shekullit XX. Pjesë e poetëve që zbuloi, apo botoi Faik bej Konica, tek “Albania”. Asdreni  do të vijonte traditat e poezisë së Naim Frashërit, duke lartësuar dashurinë për atdheun, me nxitjen për bashkatdhetarët që të rreshtoheshin në luftën për çlirim nga zgjedha turke.

Në Rumani, pasi u hap konsullata shqiptare në mars 1922, u emërua sekretar i konsullatës dhe… në Shqipërinë e 100 vjetëve më parë, zyrtarët e të gjitha niveleve deklaronin gjithçka kishin. Kjo praktikë e njohur edhe 100 vjet më parë, na vjen e vërtetuar përmes “Fletës personale” të Aleksandër Stavre Drenovës – Asdrenit: poetit, publicistit, patriotit shqiptar, autorit të Himnit të Flamurit.

Dokumenti daton në vitin 1923. Ishte koha kur Asdreni ishte emëruar si sekretar i konsullatës shqiptare në Bukuresht. Me sa duket, në dokumentet e Arkivës së Shtetit, deklarimi i pasurisë ishte kriter asokohe.

Poeti e ka plotësuar me detaje fletën personale, kur rrëfen se ka një shtëpi pa çati në Drenovë, një arë dhe një vreshtë…

Fletë personale

Aleksandër St Drenova

Sekretar i konsullatës në Bukuresht

Lindur në Drenovë, katund në periferi të Korçës në vitin 1872.

Pas studimeve në gjimnaz vazhdova studimet për Shkenca Politike të shtetit në Bukuresht. S’kam diplomë.

S’kam patur nëpunësi shteti të huaj e as në Shqipëri. Për shumë kohë kam qënë sekretar i shoqërisë shqiptare të Bukureshtit.

Jam emëruar si sekretar i konsullatës në Bukuresht, fillova qysh me 15 të marsit, kur nisi të funksionojë kjo kontratë.

Jam i pamartuar

Në Drenovë kam një shtëpi pa çati, një arë dhe një vreshtë.

6 shkurt 1923 Bukuresh. Aleksandër ST Drenova

Në një tjetër dokument duket se Asdreni, por edhe të tjerë zyrtarë të konsullatës, nuk ishin paguar prej tre vjetësh. Po aty, pasqyrohen të dhëna të tjera, që kanë të bëjnë me datën e nisjes për në Bukuresht dhe datën e kthimit drejt Tiranës. Në po këtë formular, ka një zë që lidhet me vërejtjet që mund të merrte një zyrtar. Asdreni, nuk kishte asnjë vërejtje në jetëshkrimin e tij (CV), siç duket vërehet në këtë dokument.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments