Categories: KËSHILLA

Ushqimet dhe pijet, që shmangin problemet me tretjen

MJEDRAT

Nga grupi i frutave të malit, mjedra është ajo që theksohet për nivelin e lartë të fibrave që i mban në veten e saj (100 gramë mjedra = 8 gramë fibra).

KAFEJA

Mëngjesi i filluar pa kafe është i paimagjinueshëm. Kafeja është burimi kryesor i kafeinës, stimulans i fuqishëm, i cili ndikon në kontraksionet e muskujve të zorrës së trashë, duke shkaktuar tretje më të mirë. Por, kini kujdes, dy deri tri gota mjaftojnë në ditë.

PORTOKALLI

Të gjithë fare mirë e dimë se kjo pemë është burim për vitamina për organizmin tuaj. Pa marrë parasysh nëse i konsumojmë ose i pimë, pos vitaminave në organizmin tonë, sjellim edhe sasi të konsiderueshme të fibrave që përmirësojnë tretjen.

KUMBULLAT E THARA

Tash e një kohë të gjatë dihet se kumbullat e thara ndihmojnë në zgjidhjen e shumë dhimbjeve. Një kumbull e tharë përmban 1 gram fibra, që është sasi e madhe për një pemë kaq të vogël.

KOKOSHKAT

Pos se janë të mira për tretje, kokoshkat po ashtu ndihmojnë edhe në uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Por, kjo vlen për kokoshkat që përgatiten në mënyrë tradicionale. LIRI Liri është një nga burimet më të mira që i mban në vete. Edhe farat e lirit ndihmojnë në përmirësimin e tretjes. Pos fibrave, përmban edhe nivel të lartë me aminoacide që ndihmojnë në shërimin e depresionit dhe Alzhaimer-it.

ORIZI INTEGRAL

Në 100 gramë oriz integral në organizmin tuaj do të konsumoni 3,5 g fibra. Pos fibrave, ekspertët theksojnë se orizi integral është i pasur me vitamina B, hekur dhe aminoacide. SPINAQI Kur ta përmendim këtë perime, menjëherë në mendje na vjen Popaji. Spinaqi i zier, 100 gramë, në vete përmban 4 gramë fibra, 150 mg magnez, minerale dhe hekur, të gjithë këta ndihmojnë në përmirësimin e tretjes.

In For Culture

Recent Posts

Kulturë ILIRE në gadishullin Italik

Shkruan: Preveza ABRASHI Megalitiket ILIRE Montalbano në Apulia shek XV-XIII para Kr. Apulia ishte e…

10 mins ago

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet…

20 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

20 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

20 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

20 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

21 hours ago