Categories: KËSHILLA

Ja si ndikon në organizëm uji i njelmët

Të gjitha gjatë ditës duhet filluar me këtë kombinim, sepse kripën dhe ujin organizmi i tretë dhe i absorbon lehtë. A keni menduar ndonjëherë rreth vetive shëruese që ka kripa kur tretet në ujë, nëse jo, atëherë binduni edhe ju.

HIDRATIMI

Organizmit do t’i ofroni lëngun shërues dhe shumë të nevojshëm, që është përplot me minerale.

TRETJA

Uji i njelmët ndikon pozitivisht edhe në sistemin tretës, sepse përmban enzima që përmirëson tretjen.

PAGJUMËSIA

Mineralet nga uji i njelmët e qetësojnë sistemin nervor. E nëse e konsumoni shpesh ujin e njelmët, nuk do të keni më telashe edhe me pagjumësinë.

DETOKSIKIMI

Organizmin tuaj do ta lironi nga helmet dhe bakteret nëse një javë e konsumoni këtë përzierje.

ESHTRAT

Me ujin shërues të njelmët mund të zbutni simptomat aspak të këndshme të osteoporozës.

SHËNDETI I LËKURËS

Nëse e konsumoni ujin me kripë, pas vetëm disa ditësh do ta vëreni se si teni po ju përmirësohet dhe hiqen njollat e padëshiruara nga lëkura.

BURIM I PASUR I MINERALEVE

Kjo përzierje me ndikim të dobishëm për shëndetin ka ndikim shërues në organizëm, por sidomos nëse edhe i qaseni një mënyrë të konsumimit të ushqimeve të shëndetshme.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

20 hours ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

20 hours ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

22 hours ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

23 hours ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

23 hours ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago