6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KAFSHËT E jashtëzakonshme: Pamje kur ariu polar gjuan një dre në Norvegji

E jashtëzakonshme: Pamje kur ariu polar gjuan një dre në Norvegji

Arinjtë polarë zakonisht gjuajnë foka në Rrethin Arktik, por shkrirja e akullnajave po i bën kafshët të jenë gjithnjë në kërkim të preve të reja për t’u ushqyer. Biologët në Stacionin Polar – të vendosur në arkipelagun Svalbard të Norvegjisë – publikuan pamjet e para të një ariu polar duke gjuajtur dhe duke ngrënë një dre.

Gjuetia vdekjeprurëse, filloi kur një ari polar ndoqi një dre të rritur që u përpoq të shpëtonte nga grabitqari duke notuar. Megjithatë, iu desh vetëm pak më shumë se një minutë që ariu polar të kapte prenë e tij, ta vriste dhe më pas ta tërhiqte në breg ku e copëtoi për ta ngrënë.

Ekipi beson se kjo sjellje nuk vjen vetëm për shkak të humbjes së akullit të detit, por edhe për shkak se Arktiku ka parë një rritje të popullsisë së drerëve gjatë tre dekadave të fundit, çka i bën ata më të arritshëm për grabitqarët e uritur.

Në pamjet e filmuara u pa se ariu po ecte drejt bregut ku po kullosnin një tufë drerësh. Shumica e tyre u shpërndanë menjëherë kur nuhatën rrezikun, por njëri u kap. Ariu nxitoi drejt bregut dhe u zhyt në ujërat e ftohta duke e tërhequr më pas prenë e tij 82 metra larg vijës bregdetare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments