Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Foto historike: 11 ushtarë i kishin drejtuar armët për ta pushkatuar, ai s’e ndalte buzëqeshjen

George Blind, anëtar i  rezistencës franceze gjatë Luftës së Dytë Botërore lindi në Belfot të Francës më 1906. Ai u arrestua nga nazistët më 14 tetor 1944 dhe 10 ditë më vonë bashkë me të burgosur të tjerë u dërgua nga Belfort në një kamp në Schirmeck, Alsace.

Më pas ata u transportuan në kampin e përqendrimit në Dachau, duke arritur atje në fund të tetorit. Gjermanët përdorën të gjitha llojet e torturave që ta bënin Blind të fliste por nuk arritën të nxirrnin asnjë informacion prej tij.

Fotografia e realizuar nga një ushtar gjerman që tregon Georges Blind të buzëqeshur para një skuadre pushkatimi në vitin 1944 u botua në revista e gazeta në të gjithë botën.

In For Culture

Recent Posts

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

15 hours ago

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

20 hours ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

21 hours ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

21 hours ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

21 hours ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

21 hours ago