Categories: KËSHILLA

Të gjitha të mirat që na i sjell hudhra

Hudhra, përpos që u jep ushqimeve një shije të veçantë, është edhe shumë e dobishme për shëndet. Ajo ka ndikim të pazëvendësueshëm në lëkurë. Lëngu i hudhrës shëron aknet dhe puçrrat. Mjafton që t’i shtypim dy thelpinj hudhre dhe përzierjen ta vendosim në vendin e prekur. Hudhra është efikase edhe kundër urdhjes. Ky infeksion virusal në buzë, lëkurë, apo gjenitale, në mjekësi quhet herpes simplex.

Është një sëmundje tejet e bezdisshme, por ajo mund të shërohet nëse në vendin ku keni dhembje e qitni një thelb të prerë të hudhrës, duke e mbajtur për rreth dhjetë minuta. Përsëriteni rreth 5 herë në ditë. Hudhra është ilaç popullor kundër shtypjes së lartë të gjakut, efikasiteti i të cilës është konfirmuar. Hudhra ndihmon edhe te inflamacioni i veshit.

Në një lugë të vajit të ngrohtë të ullirit qiteni thelbin e shtypur të hudhrës dhe lëreni që të qëndrojë rreth një orë. Qitni disa pika në vesh, duke e përsëritur këtë dy herë në ditë. Për ta larguar kollitjen, merreni hudhrën dhe grijeni imtë, duke e vendosur në 1 decilitër ujë të nxehtë. Lëreni që të qëndrojë disa minuta dhe e pini si çaj.

In For Culture

Recent Posts

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

16 hours ago

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

21 hours ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

22 hours ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

22 hours ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

22 hours ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

22 hours ago