6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home KËSHILLA Ja pse duhet të konsumojmë sa më shumë shegë

Ja pse duhet të konsumojmë sa më shumë shegë

Shega (punica grantum) është një pemë vjeshtore dhe, përkundër asaj se rrallë e hamë, ajo është shumë e dobishme për shëndet.

Ja disa nga dobitë e saj: E forcon imunitetin -një shegë plotëson deri në 16% të nevojave ditore për vitaminë C. Për këtë shkak nuk habitë fakti që preferohet konsumimi ditor i shegës për forcimin e imunitetit, e sidomos në kohën e ftohjeve, virozëve dhe gripit. E mbron zemrën -shega përmban edhe antioksiduesin punicalaginë, i cili ka veprim të dobishëm për shëndetin e zemrës dhe të enëve të gjakut.

Konsumimi i rregullt i tij e ulë shtypjen e gjakut dhe zvogëlon sasinë e kolesterolit të keq në organizëm. E përmirëson disponimin -nëse doni që ta përmirësoni disponimin, atëherë hani sa më shumë shegë. Kjo pemë është plot me substanca fitokimike, të cilat nxisin sekretimin e serotoninës, hormonit të lumturisë. Ruan eshtrat dhe dhëmbët -shega është e pasur me kalcium, fosfor dhe hekur, prandaj konsiderohet e dobishme për shëndetin e dhëmbëve dhe për parandalimin e osteoporozës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments