6.1 C
Pristina
Wednesday, March 3, 2021
Home SHKENCË/TECH Zbulohet ylli që nuk e përthith vrima e zezë

Zbulohet ylli që nuk e përthith vrima e zezë

Lëviz shumë pranë dhe përshkon Rrugën e Qumështit

Ylli me shpejtësinë më të madhe në Rrugën e Qumështit lëviz me 24 mijë kilometra në sekondë, që përkon me 8% të shpejtësisë së dritës. Quhet S4714 dhe bashkë me yje të tjera orbiton shumë pranë vrimës së zezë Sagittarius A, që ndodhet në qendër të galaktikës sonë.

Sipas revistës shkencore Astrophysical Journal që ka publikuar studimin e universitetit gjerman të Këlnit, këtij ylli i duhen 12 vjet për të përmbushur trajektoren e tij përreth vrimës së zezë, orbitë që ka një formë elipsi shumë të theksuar.

Pika më e afërt gjatë orbitimit është 1.9 miliardë kilometra dhe pikërisht në këtë pikë regjistrohet edhe shpejtësia më e lartë, për t’u ngadalësuar më pas me largimin e tij nga Saggitarius A.

Bashkë me këtë yll, shkencëtarët kanë vërejtur edhe 4 të tjerë, të gjithë shumë pranë vrimës së zezë. Ky zbulim është i rëndësishëm pasi kështu hidhet hipoteza se në qendër të galaktikës sonë mund të ekzistojnë shumë yje që orbitojnë pranë një vrime të zezë dhe që nuk përfundojnë të thithen nga ajo, por arrijnë të shtyhen nga forca e saj.

Klan Plus /tvklan.al /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Para se t’ua lini telefonin në duar fëmijëve, lexojeni këtë

Pavarësisht sa shumë smartphone-ët e kanë thjeshtuar jetën tonë, por shpesh harrojmë sa shumë ndikojnë ato në jetën e fëmijëve tanë.

Mbreti Zog për Daily Express (1928): Ja arsyeja e themelimit të monarkisë!

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Dhjetor 2018“Le Matin” ka botuar, të premten e 7 shtatorit 1928, në...

Çfarë i shkruante Ismail Qemali doktorit të tij Loris-Melikoff në prill të 1902(Foto)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Janar 2019“Pro Armenia” ka botuar, në muajin prill të 1902, letrën e...

Inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut

Më 14 mars të këtij viti bëhen 161 vjet nga vdekja e inxhinierit të famshëm me origjinë shqiptare. Karl Gega qe inxhinier,...

Recent Comments