Categories: KËSHILLA

Të mos infektohemi dhe të ruajmë paratë, ja si duhet ta lajmë maskën

Tashme maska eshte eshte e detyrueshme dhe ne duhet te mbajm si ne vendet e mbyllura po ashtu dhe ne vendet e hapura qe te jemi te sigurt dhe thuhet se maska mund te ruaj nga koronavirusi deri ne 70 perqind.

Por ja disa keshilla per te gjithe ata qe perdorin maskat.

Nëse blini ose bëni një maskë për fytyrën është e detyrueshme që ju ta pastroni rregullisht atë.

Nëse nuk e lani atë, rrezikoni që mikrobet dhe bakteret që ndodhen në maskën e fytyrës, t’ju sëmurin ose t’ju shkaktojnë njolla në zonat ku maska mbështetet në fytyrën tuaj.

Mënyra më e mirë për ta larë atë

Një nga mënyrat më të mira është ta vendosni atë në lavatriçe dhe të shtoni disa dezinfektues të sigurt për pëlhurën. Ju duhet ta bëni këtë sa herë që e vendosni, vetëm për të qënë të sigurt.

Mund ta lani me dorë

Nëse nuk keni kohë për një larje me lavatriçe në darkë, atëherë mund të lani maskën tuaj. Mbushni një enë të pastër me ujë të nxehtë, pak detergjentë dhe filloni të pastroni maskën. Hidhni ujin sa më shumë të nxehtë dhe sigurohuni që të pastroni mirë maskën për 5 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të thahet plotësisht.

Keshtu mund te ruani veten tuaj dhe familjen tuaj nga infektimi me koronavirus.

In For Culture

Recent Posts

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

8 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

8 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

8 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

8 hours ago

Janë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.…

9 hours ago

Imazhi i imagjinuar i Skenderbeut

Imazhi i imagjinuar i SkenderbeutPor, një ditë në studion e Pakalit shkoi Lasgush Poradeci për…

9 hours ago