6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home RETROSPEKTIVË Firmo 1949, skuadra e futbollit krenaria e arbëreshëve

Firmo 1949, skuadra e futbollit krenaria e arbëreshëve

Në vitin 1949 në Firmo ishte krijuar një skuadër futbolli, që bënte krenar të gjithë tifozët arbëresh. Një skuadër ku të gjithë lojtarët ishin arbëresh dhe angazhimi i tyre ishte maksimal për t’i dhuruar tifozëve ndeshje që të lënë pa frymë. Kështu e cilëson këtë skuadër arbëeshi Ambrogio Bellizi

“Krenari dhe gëzim për një skuadër e cila do të kishte merituar edhe botërorin, për kurajon dhe angazhimin që tregonte. Ishte koha kur loj e futbollit ishe e lodhshme dhe stërvitja bëhej në fusha të improvizuara, por ishte edhe gëzim. Kjo skuadër kishte fuqinë të linte pa frymë të gjithë Horën e Arbëreshëve”, shkruan Ambrogio Bellizi./Diaspora Shqiptare/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments