Categories: KURIOZITETE

Urat më të rrezikshme botë që ngjallin frikë

Mbase ju në vendin ku jetoni momentalisht ju rastis të kaloni çdo ditë mbi një urë dhe kjo gjë me siguri nuk ju bën aspak përshtypje pasi bëhet fjalë për një urë të zakonshme prej betoni pa kurrëfarë rreziku.

Por e keni menduar ndonjëherë që në botë ekzistojnë edhe ura të cilat shkaktojnë jo pak frikë tek kalimtarët për shkak të mënyrës si janë ndërtuar?

Në botë arkitektët kanë ndërtuar ura të cilat në një pjesë të tyre kanë një lartësi aspak të zakonshme apo janë shumë të ngushta prej druri dhe në një lartësi të madhe nga toka duke u kthyer kështu në makthin e udhëtarëve.

Shikoni fotografitë më lart për t’u njohur me 10 urat më të rrezikshme dhe më të frikshme të botës:

1. Ura ajrore e Lindjes së Diellit, Florida

2. Ura Ohashi, Japoni

3. Ura Ojuela, Meksikë

4. Ura Langkawi, MalajziImage

5. Ura e liqenit Pontchartrain , Luiziana

6. Ura Deception Pass, Uashington

7. Ura 7 milje, Florida

8. Ura Hanging Hussaini, Pakistan

9. Ura Royal Gorge, Kolorado

10. Ura e malit Titlis, Zvicër

In For Culture

Recent Posts

Si ta kuptoni kur jeni helmuar nga ushqimi? Ja shenjat

Shkencëtarët kanë dëshmuar se gjatë helmimit me ushqim nuk duhet të fajësohet ushqimi i fundit…

1 hour ago

Tre menu të tre restoranteve të ndryshme të Tiranës në vitin 1928(Foto)

Arsyeja e mbijetesës së këtyre menuve krejt të zakonshme deri në ditët tona është se…

1 hour ago

Kush janë shqiptarët që sunduan Rumaninë

Me origjinë ilire ishin afro 30 perandorë romakë dhe së paku gjashtë të Bizantit. Madje,…

2 hours ago

Djali i Ismail Qemalit, i harruari nga historia

Në vitin 1997, në varrezat e Strugës është zbuluar se prehen eshtrat e një prej…

2 hours ago

Dobitë shëndetësore të bukës së misrit

Misri vazhdon të jetë numër një për të mbajtur konstant nivelin e kolesterolit në gjak,…

2 hours ago

Ushtria pushtuese serbe në tokat shqiptare në vitin 1912 (Fotografi historike)

Rreth vitit 1910, pak përpara shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, pati një lëvizje të gjerë…

3 hours ago