Alternativa më e mirë dhe më e shëndetshme, po aq edhe efektive janë sigurisht disa ushqime që mund të lehtësojnë edhe infeksionet për një kohë të shkurtër.

Përdorimi i ushqimeve që konsiderohen si antibiotikë natyralë është shumë i rëndësishëm, sepse nuk kanë shfaqin efekte anësore në trupin tonë.

Por cilat nga këto ushqime duhet t’i keni patjetër në shtëpi?

Shikoni listën më poshtë:

Shafrani i Indisë

Njihet si një nga antibiotikët më të mirë bimor që mund të gjeni. Shafran i Indisë është një zgjedhje e shkëlqyeshme për shkatërrimin e baktereve. Për rezultate optimale, bashkoni dy përbërës antibakterial, shafran i Indisë dhe mjaltin, dhe vendoseni përzierjen në lëkurën ku e keni të lënduar. Studimet kanë treguar se kjo përzierje mund të zëvendësojë kremrat e plagëve me antibiotikë.

Xhenxhefili

Karakteristikat natyrore antibiotike të xhenxhefilit ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e shumë problemeve shëndetësore të shkaktuara nga bakteret. Fenolët që gjenden në rrënjën e xhenxhefilit kanë efekte të forta anti-inaminuese, dhe gjithashtu ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës në shtëpi ka veti antibiotike dhe antiseptike, si dhe një efekt natyral alkalizues. Uthulla rekomandohet vetëm për përdorim të jashtëm.

Hudhra

Hudhra është një antibiotik i fuqishëm, që ka veti anti-virale dhe anti-kërpudhore. Studimet kanë treguar se mbron bakteriet e mira dhe eliminon ato të këqija. Ai gjithashtu ka një përmbajtje të lartë të antioksidantëve që shkatërrojnë radikalet e lira dhe forcojnë sistemin imunitar, transmeton portali arbresh.info

Vaji rigoni

Përveç vetive të tij antibakteriale, rigoni mund të ndihmojë në tretjen e ushqimit dhe të ndihmojë në humbjen e peshës. Vaji i gjetur në rigon, carvacrol, është gjetur për të luftuar bakteret që mund të çojnë në infeksion. Vaji i rigonit përdoret për të trajtuar infeksionet e tretjes.

Qepët

Hudhra dhe qepa janë “shoqe” të ngushta dhe kanë veti të forta antibiotike, antivirale, antifungale, antiinaminuese dhe antioksiduese. Qepët e papërpunuara kanë përbërje squfuri që u jep atyre vetitë e saj antibiotike. Ato mund të përdoren për të trajtuar shumë sëmundje shëndetësore si otalgia, pneumonia, gripi dhe ftohjet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here