Categories: KËSHILLA

Si ta rimerrni veten pas një problemi shëndetësor

Nëse keni pasur një problem shëndetësor, ndërhyrje apo çrregullim tjetër, gjëja më e rëndësishme është që të kujdeseni për organizmin tuaj, në mënyrë që ta rimëkembni dhe t’a merrni veten në mënyrën më të mirë.

Disa nga këto mënyra që do t’iu ndihmojnë janë:

Konsumoni fruta dhe perime– nje dietë e pasur me fruta dhe perime të ndryshme, ju furnizon me të gjithë vitaminat, mineralet dhe përbërësit e tjerë ushqimorë të nevojshëm për funksionimin sa më të mrië të organizmit.

Mos konsumoni mish– konsumimi I mishit të kuq nuk preferohet, sidomos për personat që jnë duke e rimarrë veten pas një problem shëndetësor.

Mos konsumoni ushqime të gatshme– patatinat, sallami, proshutat dhe të gjitha ushqimet e tilla janë shumë të dëmshme për organizmin duke e ngadalësuar procesin e rikuperimit.

Pini sa më shumë ujë– mbajeni organizmin të hidratuar, për t’ia mundësuar funksionin sa më të mirë të gjithë organeve dhe mekanizmave të sistemit imunitar, të cilët e mbrojnë organizmin nga jashtë.

Përdorni yndyrna të mira– avokadoja, peshku,dhe vaji I ullirit janë tre produktet esenciale, që përbëjnë vajrat më të shëndetshme për organizmin. Gjithsesi, edhe përdorimi I tyre duhet të bëhet në mënyrë të moderuar.

Bëni aktivitete te lehta fizike– në mënyrë që të jeni edhe me të shëndetshëm, patjetër duhet të qëndroni aktivë. Ecja dhe vrapi i lehtë janë dy aktivitetet e duhura për t’a mbajtur organizmin në formën e duhur. /

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

20 hours ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

20 hours ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

22 hours ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

22 hours ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

22 hours ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

24 hours ago