Categories: SOCIALE

Një simptomë e re që asnjëherë nuk u lidh me koronën: Hulumtimet tregojnë se ajo ishte e pranishme te shumë të infektuar

Gjithnjë e më shumë, njerëzit raportojnë probleme të zorrëve, dhe ata thonë se kjo simptomë është karakteristike për më shumë se gjysmën e pacientëve.

Një studim i ri i botuar në American Journal of Gastroenterology analizoi të dhënat e 204 pacientëve të infektuar nga krahina kineze e Hubei. Studiuesit zbuluan se gati 50 përqind e tyre përjetuan diarre, të vjella ose dhimbje barku.

Isla Haslam nga Londra, e cila kohët e fundit u diagnostikua me virusin koronar si një nga simptomat e saj të para, ka qenë problemi me stomakun. Ajo tha për The Sun se u zgjua një mëngjes jo mirë dhe ishte e bindur që ishte helmua rme fasulen të cilën e kishte ngrënë një ditë më parë.

Vetëm një ditë më vonë, u shfaqën disa simptoma më karakteristike për Kovid-19, të tilla si dhimbje të fytit dhe rraskapitje.

“U zgjova në mes të natës, vura re që hunda ime ishte e bllokuar dhe ndihesha e tmerrshme. Trupi im po më dhimbte. Unë po ndihesha e rëndë dhe kisha ethe”, tha ajo.

Problemet e tretjes janë mjaft të zakonshme për të ngritur një dyshim se mund të jeni të infektuar me Coronën. Sidoqoftë, drejtuesit e studimit vunë në dukje se mjekët që marrin pacientë me një simptomë të tillë dhe potencialisht kanë kontakte me një person të infektuar duhet të paktën të marrin parasysh praninë e virusit.

“Mos njohja e një pacienti me këtë simptomë shpesh mund të çojë në një përhapje të pavetëdijshme të sëmundjes,” thanë ata.

In For Culture

Recent Posts

Kjo është arsyeja e “çuditshme” përse xhinset duhet futur për disa orë në frigorifer

Shumë prej nesh i përdorin pothuajse cdo ditë xhinset dhe eshte pamundur të gjesh një…

3 mins ago

Kulturë ILIRE në gadishullin Italik

Shkruan: Preveza ABRASHI Megalitiket ILIRE Montalbano në Apulia shek XV-XIII para Kr. Apulia ishte e…

34 mins ago

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet…

44 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

20 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

21 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

21 hours ago