6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KËSHILLA Dhimbja në kraharor, a mund të jetë shenjë e Covid-19 apo e...

Dhimbja në kraharor, a mund të jetë shenjë e Covid-19 apo e ankthit

Një nga pyetjet më të shumta që njerëzit kanë pasur javët e fundit është nëse një simptomë që ata kanë është COVID-19 apo diçka tjetër.

Së pari, nuk duhet të injoroni kurrë dhimbjet në gjoks nga ndonjë shkak shkruan Webmd, transmeton GazetaShneta.

Sfida është se dhimbja në gjoks nga ankthi dhe madje edhe COVID-19 mund të ndjehen të ngjashëm me dhimbjen në zemër – por me dallime të rëndësishme.

Dhimbja në gjoks e lidhur me ankthin: Zakonisht ju mund të ndjeheni sikur keni vështirësi në frymëmarrje. Natyra e papritur e këtij lloji të dhimbjes sugjeron ankth.

Dhimbja në gjoks nga COVID-19 nuk do të vinte papritur. Simptomat e COVID-19 zhvillohen në mënyrë tipike gjatë disa ditëve, të ngjashme me infeksionet e tjera virale. Por, nëse keni qenë të sëmurë për disa ditë dhe ndiheni vërtet keq tani, dhimbja juaj në gjoks mund të jetë COVID-19.

Mbani në mend: Sa herë që keni dhimbje të vazhdueshme në gjoks dhe nuk jeni të sigurt se çfarë është, nuk ka dyshim se çfarë të bëni, merrni ndihmën e menjëhershme mjekësore. Mos harxhoni kohë duke provuar të kuptoni se çfarë po e shkakton atë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Etnoprezenca shqiptare në ish- Jugosllavi

Rajonet në ngjyrë blu të çelë tregojnë  se ato ishin të banuara nga shqiptarët etnikë. Aty shquhen qartazi edhe rajonet apo enklavat...

Kur një pandemi e lashtë vrau miliona njerëz në Perandorinë Romake…

Muzeu i Izraelit nxjerr në pah historinë e Murtaja Antonine, e cila shpërtheu në vitin 165 të erës sonë, shkatërroi shkatërrime...

Shqipëria 1900”/ Publikohen për herë të parë imazhet e fotografit austriak (FOTO)

Historiani dhe arkeologu austriak Karl Paç (Carl Patsch) shkoi në Berat dhe në Vlorë në pranverën e vitit 1900, ku ai njohu...

5 karbohidratet më të shëndetshme për të qenë në formë

Karbohidratet jo vetëm që plotësojnë shijen, por janë të domosdoshëm për funksionin normal të organizmin.Ato furnizojnë qelizat me...

Recent Comments