Categories: KËSHILLA

Ja si ndikon koronavirusi tek njerëzit me presion të lartë të gjakut

Nëse keni presion të lartë të gjakut është mirë të bëni kujdes të veçantë për të mbrojtur veten gjatë pandemisë së koronavirusit.

Të dhënat nga Kina dhe Italia tregojnë rrezik më të lartë të infeksioneve dhe komplikimeve të COVID-19 te njerëzit me presion të lartë të gjakut shkruan webmd.

Në Kinë, 25% deri 50% të njerëzve që shkonin në spitale me koronavirus kishin tension të lartë ose një gjendje tjetër shëndetësore si kanceri, diabet ose sëmundje të mushkërive.

Si ndikon koronavirusi tek njerëzit me presion të lartë të gjakut?

Presioni i lartë i gjakut dëmton arteriet dhe zvogëlon rrjedhën e gjakut në zemrën tuaj. Kjo do të thotë që zemra juaj duhet të punojë më shumë për të pompuar gjak të mjaftueshëm.

Me kalimin e kohës, kjo punë shtesë mund të dobësojë zemrën tuaj deri në atë pikë sa të mos mund të pompojë sa më shumë gjak të pasur me oksigjen në trupin tuaj.

Koronavirusi gjithashtu mund të dëmtojë zemrën drejtpërdrejt, i cili mund të jetë veçanërisht i rrezikshëm nëse zemra juaj tashmë është dobësuar nga efektet e presionit të lartë të gjakut.

Virusi mund të shkaktojë inflamacion të muskujve të zemrës të quajtur miokardit, gjë që e bën më të vështirë pompimin e zemrës.

Studimet e kaluara kanë treguar që njerëzit me sëmundje të zemrës që marrin një sëmundje të frymëmarrjes si gripi ose llojet e mëparshme të koronavirusit, kanë më shumë rrezik për një sulm në zemër./GazetaShneta/

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

10 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

11 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

11 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

12 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

13 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

13 hours ago