6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE A e dini se për çka shërbejnë vrimat e fundit në atlete?

A e dini se për çka shërbejnë vrimat e fundit në atlete?

A i keni vënë re në atlete dy vrima të vendosura anash atyre nëpër të cilat kalojmë lidhëset e atleteve?

Ato janë zakonisht më të vogla se vrimat e lidhëseve, askush nuk i përdor ato, dhe në fakt shumica nuk e kanë idenë se për çfarë shërbejnë.

Ndoshta nuk ju ka shkuar në mendje, por këto vrima janë në të vërtetë shumë të dobishme.

Ato parandalojnë kallot dhe dëmtimet, veçanërisht kur vraponi.

Dhe ja si përdoren ato?

Kaloni lidhëset nëpër vrimat e fundit nga jashtë brenda (nuk keni nevojë t’i kryqëzoni ato, përdorni atë pranë asaj vrime).

Bëni një lak nga të dy anët. Pastaj merrni lidhësen nga ana e kundërt dhe kalojeni atë nëpër lak.

Bëni të njëjtën gjë me anën tjetër.

Shtrëngoni fort, duke u kujdesur të tërhiqni lidhëset poshtë – kjo do të stabilizojë këmbën në atlete.

Lidhni skajet sa më fort që të jetë e mundur dhe kjo është e gjithë mençuria.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments