6.1 C
Pristina
Saturday, January 16, 2021
Home KËSHILLA A mund ta përdorni sodën e bukës për largimin e zbokthit

A mund ta përdorni sodën e bukës për largimin e zbokthit

Edhe pse ka disa raporte që soda e bukës është një trajtim efektiv i zbokthit, nuk ka asnjë studim për të mbështetur atë pretendim specifik.

Sidoqoftë, ka prova klinike që soda e bukës mund të dëmtojë flokët dhe irritojë lëkurën shkruan healthline, transmeton GazetaShneta.

Pse njerëzit përdorin sode buke për zbokthin?

LEXO EDHE:

Edhe pse hulumtimi nuk ka konstatuar që soda e bukës mund të jetë një trajtim efektiv për zbokthin, provat anekdotale sugjerojnë se njerëzit kanë pasur sukses me të.

Përkrahësit e përdorimit të sodës së bukës për zbokthin shpesh citojnë studimet e mëposhtme për të mbështetur pozicionin e tyre, megjithëse hulumtimi nuk përmend në mënyrë të qartë zbokthin:

-Një studim laboratori i vitit 2013 tregoi se soda e bukës ka veti antifungale

-Një studim i vitit 2005 i 31 personave me psoriasis zbuloi se kruajtja dhe acarimi janë zvogëluar me sode buke.

Pse soda e bukës mund të rezultoj negative për flokët tuaj?

Sipas një studimi të vitit 2014, niveli i pH i kokës mesatare është 5.5. Në mënyrë tipike, boshti i flokëve ka një nivel pH prej 3.67. Ruajtja e këtij ekuilibri është e rëndësishme për shëndetin e flokëve.

Studimi tregon gjithashtu se soda e bukes ka një nivel të pH-së 9 dhe konkludon se përdorimi i shamponave me nivele të larta pH mund të rezultojë në:

-Dëmtimin e kutikulës,

-Flokëve kaçurrela,

-Acarimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Martesa, fejesa, paja, miqësia, gruaja, burri, të drejtat dhe detyrimet që rrjedhin nga “Kanuni i Lekë Dukagjinit”

Percaktimi e mëndyrët e Martesës.. 28. Percaktimi i Martesës në Kanun.M’u martue më kanun...

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë…

Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila...

“Nip i Pellazgut, o komb i vjetër! Nga ti më i vjetër nuk ndodhet tjetër!”

Disa thënje nga klerikë fetarë shqiptarë që tërë jetën e tyre i'a kushtuan jo vetëm fesë por edhe çështjes kombëtare! /InforCultutre.info

Raportimet e gabuara për shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë dhe debatet për flamurin, simbolin kombëtar

Simboli ynë Kombëtar, flamuri është përfshirë këto ditë nga një valë debati mbi vërtetësinë e asaj që Shteti shqiptar ka opërdorur si...

Recent Comments