6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home KËSHILLA Ja çfarë ndodh nëse konsumoni hurma çdo ditë

Ja çfarë ndodh nëse konsumoni hurma çdo ditë

Ashtu si ushqimet e tjera të shëndetshme të thata, nëse hani hurma në baza ditore, do të merrni përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Por, cilat janë ato?

Hurmat janë një ushqim i lashtë. Disa prova arkeologjike madje sugjerojnë se ato ishin rreth 7000 para Krishtit. Ne gjithashtu e dimë se kjo frutë e rrudhur, kafe ka qenë një ushqim kryesor në Lindjen e Mesme për mijëra vjet – dhe për një arsye të mire shkruan dailyhealthpost, transmeton GazetaShneta.

Rrëfen nëna, brenda 24 orëve dy fëmijët e mi zhvilluan simptomat e COVID-19

Zonat me prekje të lartë që duhet të dezinfektoni në shtëpinë tuaj, për parandalimin e COVID-19
Për të filluar, hurmat janë plot minerale, vitamina dhe fitonutrientë përfitues të shëndetit. Ato përmbajnë bakër, hekur, kalium, magnez, mangan, një mori e vitaminave B, përfshirë vitaminën B6 (piridoksinë), niacin, acidin pantothenik dhe riboflavin.

Ashtu si ushqimet e tjera të shëndetshme të thata, nëse hani hurmat në baza ditore, do të merrni përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Por, cilat janë ato?

Hani hurma: Vetëm 3 në ditë

Janë bërë shumë studime mbi përfitimet shëndetësore të personave që hanë hurma. Një studim i vitit 2003 në veçanti që u botua në Gazetën Ndërkombëtare të Ushqimit, Shkencave dhe Ushqyerit madje sugjeron që “… Humrat mund të konsiderohen si një ushqim pothuajse ideal, duke siguruar një gamë të gjerë të ushqyesve thelbësorë dhe përfitimeve të mundshme shëndetësore.”

Ky studim arriti në përfundimin se hurmat përmbajnë të paktën 15 minerale, përfshirë selenin, një element për të cilin shumë studiues besojnë tani është një agjent i fuqishëm kundër kancerit dhe një forcues i fuqishëm imunitar.

Humrat janë fibra të tretshme veçanërisht të larta. Fibra e tretshme tërheqin ujë nga trakti juaj tretës.Ironikisht, hurmat janë gjithashtu të dobishme për diarre pasi ato ndihmojnë në balancimin e traktit tuaj tretës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments