Categories: KURIOZITETE

5 Fakte që nuk i dini për ajrin

Sa ajër thithim dhe sa nxjerrim jashtë, sa peshon ajri dhe kuriozitete të tjera.

1- Sa ajër thithim?

Një mashkull 70 kg thith 6 litra në minutë, ndërsa foshnjat 6 muajshe bëjnë rreth 30/60 frymëmarrje në minutë. Alveolat e mushkërive janë rreth 300 milion dhe kanë një sipërfaqe totale 70-100m2.

2- Sa peshon ajri?

Në temperaturë standarde një metër kub ajër peshon rreth 1.3 kg

3- I ftohtë dhe i nxehtë

Ka disa vende ku temperatura është e lartë, por mund të ndjeni të ftohtë. Në fakt astronautët në shëtitjet e tyre hapësinore veshin tuta që stabilizojnë klimën e trupit.

4- Me ajër bëhet “art”

Ka nga ata qe përmes ajrit ka krijuar një koncept te ri për të bërë vepra arti, duke mos u bazuar tek përdorimi i materialeve të ngurta dhe të renda si mermeri apo bronzi. Amerikania Janet Echelman ne 1997 i dha forme hapësirave te qyteteve me instalimet e saj të realizuara nga tela dhe rrjeta.

5-Deri kur mund të thithet ajri?

Ka qenë një kohë ku në atmosferën e Tokës nuk mund të merrej fryme. 4 miliardë vite me pare ishte tërësisht me mungesë oksigjeni. Por pas 1 miliard vitesh, Dielli do të thaje të gjithë oqeanet duke krijuar kështu efektin serë ku Toka do të bëhet e pabanueshme.

In For Culture

Recent Posts

10 artistët që ndryshuan botën

10 artistët që ndryshuan botën Sir Charlie Chaplin (Lindur: 16 prill 1889 – Vdiq: 25…

3 mins ago

7 këshilla nga mjekët që diabetikët duhet të ndjekin gjatë pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë.…

15 mins ago

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

Me rastin e shkarkimit, që Josip Broz Tito dhe udhëheqja më e lartë e Jugosllavisë,…

51 mins ago

Zbulohet vizatimi 2,000-vjeçar në formë të një maceje(Foto)

Në Peru është zbuluar një vizatim në tokën shkretirore ,ai ka formën e një maceje…

1 hour ago

NASA në misionin e tyre, me sukses prekën asteroidin

Pasi orbitoi rreth Tokës asteroidi Bennu për gati dy vjet, anija kozmike e NASA-s OSIRIS-REx…

2 hours ago

58 TË SHËRUAR DHE 159 RASTE ME COVID-19!

58 TË SHËRUAR DHE 159 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

2 hours ago