Categories: KËSHILLA

Alergjia nga poleni: simptomat dhe mënyra parandaluese

Poleni është jetik për rritjen e bimëve, por mund të shkaktojë simptoma të pakëndshme për njerëzit me alergji nga poleni.


Gjatë pranverës, poleni përhapet përmes ajrit dhe fertilizon bimët. Kur njerëzit me alergji marrin frymë në këtë polen, trupi i tyre e identifikon atë si një kërcënim, i cili mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Në këtë artikull, mësoni rreth simptomave të alergjisë së polenit. Gjithashtu mund të gjeni disa opsione trajtimi dhe mjete në shtëpi që mund të sjellin lehtësim.

Simptomat

-Kruarje dhe rrjedhje e hundës.
-Lotim i syve
-Teshtimë
-Një hundë e zënë
-Vështirësi në frymëmarrje
Disa njerëz me astmë mund të gjejnë gjithashtu se një alergji poleni përkeqëson simptomat e tyre ekzistuese të astmës, të cilat mund të përfshijnë vështirësi dhe kollitje.

Si ta largojmë alergjinë në kushte shtëpiake?

Ekziston një shumëllojshmëri e mjeteve në shtëpi dhe hapave parandalues ​​që një person mund të marrë për të ulur simptomat e tyre të alergjisë. Shembuj të këtyre përfshijnë:

-Mbajtja e dritareve të mbyllura kur numri i poleneve është i lartë.

-Ndryshimi i rrobave çdo herë pasi vjen brenda nga jashtë për të kufizuar ekspozimin e polenit.

-Duke marrë një banjë ose dush çdo natë para se të shkoni në shtrat.

-Një shembull i një ilaçi në shtëpi është të konsumohet mjaltë origjinale. Disa ekspertë të ushqimit natyror besojnë se ngrënia e mjaltit lokal mund të ndihmojë në uljen e alergjive të polenit.

-Pirja e qajrave mund të kenë efekte anti-inflamatore, të cilat mund të zvogëlojnë simptomat alergjike.

In For Culture

Recent Posts

”Lagur me lot, djegur me flagë, Flamur i kuq, flamur i zi” Fan Noli – Hymni i Flamurit

O Flamur gjak, o flamur shkabë,O vënd e vatr’ o nën’ e babë,Lagur me lot,…

2 hours ago

‘’A më tregoni, ku ta gjejmë forcen sot të këndojmë..’’ Jericho – Nëntori i ftohtë

Sot shënon 28 nëntori,në këtë datë në vitin 1912 Shqipëria shpalli pavarsinë e saj dhe…

4 hours ago

Lëngu i qepës/ Zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e…

5 hours ago

Mielli i duhur për diabetikët/ Vlerat e semolinës kundër sheqerit të lartë në gjak

Nëse vuani nga diabeti i tipit 2 ose rrezikoheni nga kjo sëmundje, atëherë me siguri…

5 hours ago

Reumatizma – Shenjat dhe trajtimet që funksionojnë

Reumatizma është një sëmundje që prek kyçet, gjunjtë, ijet dhe shpinën. Ajo shfaqet me dhimbje,…

6 hours ago

Kush janë 40 burrat që firmosën Deklaratën e Pavarësisë

Ismail Qemal Bej Vlora/ Ngriti flamurin në Vlorë. Firmosi i pari Deklaratën e Shpalljes së…

6 hours ago