Categories: KËSHILLA

Testet e thjeshta që mund t’ju tregojnë cilësinë e ushqimit të cilin e hani

Si të mësoni a është ushqimi të cilin e hani tepër i përpunuar apo tërësisht natyral?

Xhirimi i publikuar në faqen Blossom tregon 16 teste të thjeshta të cilat mund t’i provoni në shtëpi në mënyrë që të përcaktoni cilësinë e ushqimit të cilin e konsumoni, transmeton Telegrafi.

  • Nëse fleta e djegur e djathit shkrihet shumë vështirë kjo do të thotë që është (tepër) i procesuar në procesin e prodhimit dhe që përmban tepër kimikalie të cilat vështirësojnë shkrirjen e tij.
  • Qiteni orizin në tigan të nxehur. Nëse ndonjë kokërr bëhet e pangjyrë do të thotë që shitësi ju ka mashtruar dhe ka ngjyrosur kokrra plastike me të bardhë.
  • Qitni vitaminat në letër për pjekje dhe piqni në furrë – ato të cilat përmbajnë suplemente natyrale nuk do të piqen mirë.

*Kafja me aditivë pluskon, ndërkaq kafja natyrale bie në fund të gotës.

Edhe shumë mënyra të cilat do t’ju ndihmojnë të shihni se çfarë cilësie është ushqimi të cilin e konsumoni shikoni në shtojcë.

In For Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

9 hours ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

9 hours ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

10 hours ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

10 hours ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

10 hours ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

11 hours ago