Categories: KURIOZITETE

Markat e njohura botërore ridizajnojnë logot e tyre, për të “promovuar distancën sociale” – në luftën kundër coronavirusit

McDonald’s, Coca-Cola, Audi dhe Volkswagen janë vetëm disa nga konglomeratët e korporatave që po interpretojnë “distancimin shoqëror” me dizajnimin e logos së tyre.

McDonald në Brazil ndau harqet e arta.

Termi është bërë i njohur kohët e fundit për shkak të përhapjes së coronavirusit, përcjell Telegrafi.

Një billboard i Coca-Cola në Times Square po promovon “Distancimin Social” në mes të shpërthimit të coronavirusit.

Distanca sociale do të thotë të qëndrosh dy metra larg nga të tjerët në përpjekje për të ulur rrezikun e kontraktimit të sëmundjes.

Audi krijoi një logon në distancë për llogaritë e saj në mediat sociale.

Mesazhet dhe logot e krijuara për të promovuar distancimin shoqëror kanë pro dhe kundër, sipas dy ekspertëve në fushën e projektimit.

Volkswagen ndau V dhe W.

“Situata jonë aktuale globale nuk është shaka. Është çështje serioze”, ka thënë Douglas Sellers, drejtori ekzekutiv krijues për firmën Siegel + Gale për CNN Business.

Reklama e Nike u postua në dhjetëra llogari të mediave sociale të lojtarëve të saj.

“Dhe markat që dizajnojnë logot në distancë kanë potencialin të zvogëlojnë ashpërsinë e asaj që po kalojmë”, ka thënë Sellers.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

14 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

14 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

15 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

3 days ago