Categories: SHKENCË/TECH

Google ua mundëson bizneseve të njoftojnë nëse janë përkohësisht të mbyllura, apo kohën e caktuar kur ofrojnë shërbime

Numri i bizneseve që po mbyllen përkohësisht shkaku i coronavirusit, është tepër i madh, ndërsa Google po mundëson që të njoftohen klientët, nëse një biznes i caktuar është mbyllura përkohësisht, apo nëse ofron shërbime në kohë të caktuar.

SearchEngineLand raporton se kjo mundësi është në dispozicion në Google My Business, ku pasi përdoruesi të regjistrohet, duhet të hyjë në opsionin info, transmeton Telegrafi.

Më pas, të kërkojnë në “Close this Business në Googogle” dhe për ta mbyllur përkohësisht biznesin, të klikohet në “Marks as Temporaly Closed”.

Por, mundësi edhe më e mirë, është që të njoftohen klientët, për kohën e caktuar kur një biznes është i hapur dhe ofron shërbime, ndërsa ky opsion mund të caktohet tek orari i punës.

Drejtori i përgjithshëm në Google, Sunda Pichai ka bërë të ditur se po mbledhin të dhënat qeveritare, informata nga vet bizneset si dhe një sistem algoritmi, që të tregohet me saktësi se cili biznes është përkohësisht i mbyllur.

Ky sistem do të jetë shumë i nevojshëm, për ata që kanë disa pika shitëse dhe mund të njoftojnë në të njëjtën kohë për mbylljen e tyre të përkohshme.

Nga ky sistem do të përfitojnë edhe përdoruesit, të cilët nuk do të nisen për në biznese që nuk punojnë, derisa do të drejtohen vetëm në kohën e duhur kur ofrojnë shërbime.

In For Culture

Recent Posts

Besa e shqiptarit i mbajti gjallë/ Ja sa hebrenj u shpëtuan në Shqipëri: Populli i rrallë jemi!

Shqiptarët shpëtuan të paktën 3280 hebrenj gjatë holo kau stit. Gjatë viteve 1933-1944, Shqipëria shpëtoi…

20 mins ago

Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Gjendra e tiroides e gjendur në pjesën e përparme të qafës prodhon hormonet më të rëndësishme…

38 mins ago

Pija natyrale që ju shpëton nga kolla e thatë

Kolla, veçanërisht kolla e thatë ështe shumë e sikletshme. Ajo është irrituese për fytin. Kolla…

49 mins ago

Pazari i vjetër madhështor ‘alla shkodran’

Pazari i vjetër në Shkodër, në kohën e lulëzimit të tij një sipërfaqe që nxinte…

1 hour ago

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

15 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

16 hours ago