6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Arkeologët zbulojnë qytetin 1500 vjeçar

Arkeologët zbulojnë qytetin 1500 vjeçar

Arkeologët kanë zbuluar rrënojat e një qyteti të lashtë të fiseve Maja në një kantier ndërtimi në Meksikë. Vendi, i quajtur Xiol, ka tipare të stilit të arkitekturës së asaj periudhe i cili është i zakonshëm në gadishullin jugor të Jukatanit.

Ne mendojmë se më shumë se 4000 njerëz jetonin këtu përreth,” tha Carlos Peraza, një nga arkeologët që realizuan gërmimet e qytetit, që vlerësohet të ketë qenë i pushtuar nga viti 600-900 pas Krishtit.

Arkeologu shpjegon se në pallatet e mëdha jetonin njerëz që ipërkisnin një klase të lartë shoqërore ndërsa njerëzit e thjeshtë jetonin në ndërtesa të vogla.

Në zonë janë zbuluar edhe mbetje ushqimore çka tregon se banorët e qytetit  ushqeheshin edhe me prodhime deti. Disa vegla dhe qeramika që datojnë që nga periudha para klasike u shfaqën gjithashtu nga studiuesit. Një nga kulturat më tërheqëse dhe më pak të kuptuara është ajo e Majave prandaj zbulime të tilla hedhin më shumë dritë mbi ta.

Klan News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments