6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home KAFSHËT Heronjë të papritur; 4 rastet kur kafshët shpëtuan jetë njerëzish(Foto)

Heronjë të papritur; 4 rastet kur kafshët shpëtuan jetë njerëzish(Foto)

Kafshët mund të jenë heronjë, dhe kur janë të tillë janë apsolutisht të mahnitshëm.

Nuk është krejtësisht e padëgjuar dhe e pazakontë të dëgjosh histori të kafshëve që shpëtojnë heroikisht ,shkruan InforCulture.info

Jo të gjithë heronjtë janë njerëz, sidoqoftë. Këtu janë historitë e katër kafshëve të jetës reale që realizuan të bëma mahnitëse për t’u bërë heronjë në vete.

1. Derri Lulu

Në vitin 1998, Jo Ann Altsman ishte me pushime në pyjet veriore të Presque Isle, në Pensilvani. Së bashku me Altsman ishin derri i saj, Lulu, dhe qeni i saj, Bear. Altsman, e vetme ,vetëm në shoqëri të LuLu dhe Bear, filloi të pësonte atak kardiak. E frikësuar dhe e paaftë për të lëvizur, Altsman (e cila kishte pësuar një sulm tjetër në zemër vetëm 18 muaj më parë) shtrihet në dysheme, duke bërë thirrje për ndihmë,transmeton InforCulture.info

Sipas Gazetës The Pittsburgh Post, të dy, Bear dhe LuLu vunë re shqetësimin e pronares së tyre dhe u përpoqën të ndihmonin. Ndërsa Bear lehte drejt  Altsman dhe u përpoq pa sukses të depërtojë nga dritarja e dhomws ku ai po qëndronte, LuLu gjithashtu filloi të veprojë. Pasi “qau” pranë Altsman për një moment, ajo filloi tw shtynte derën e dhomws së qenit. LuLu arriti të hap portën dhe të vrapojë në një rrugë aty pranë.

Sipas dëshmitarëve, kur një makinë kaloi Lulu doli me qetësi para automjetit që afrohej dhe u shtri. Sa herë që një makinë kalonte ,pa u ndalur, LuLu  vraponte përsëri tek Altsman për ta kontrolluar, dhe pastaj  kthehej prapë në rrugë.

Më në fund, një shofer (i cili zgjodhi të mbetet anonim) u ndal për të hetuar. Duke ndjerë se LuLu po përpiqej ta çonte drejt diçkaje, ai e ndoqi derrin deri në shtëpi. Brenda, burri pa Altsman dhe menjëherë e thirri 911. Kur mbërritën mjekët, LuLu madje u hodh në ambulancë me të.

Dëmtimi vetëm i LuLu-së ishte një prerje e vogël që ajo pësoi ndërsa shtyu nëpër derën e qenit të shtëpisë.

Për veprën e saj heroike, LuLu mori një vëmendje të madhe  mediatike lokale dhe, më e rëndësishmja, një donut pelte.

image

2. Mila, Balena e Belugës

Në vitin 2009, Yang Yun po merrte pjesë në një konkurs për mbajtjen e frymës ,në Kinë. Në konkurs, pjesëmarrësit duhej të zhyteshin në fund të një pishine arktike me 20 metra thellësi, që strehonte balenat e Belugës, duke qëndruar pa frymë aty për aq kohë sa mundeshin.

Ndërsa fryma e Yun-26-vjeçare filloi të mbaronte ,dhe ajo vendosi se ishte koha të kthehej në sipërfaqe, uji i ngurtë bëri që këmbët e saj të ngurtësohen. “Fillova të mundohem të notoj  dhe u mbyta edhe më poshtë dhe mendova se mbaroi për mua – isha e vdekur. Derisa ta ndjeja këtë forcë të jashtëzakonshme nën mua duke më çuar në sipërfaqe ” -tha ajo për Telegrafin.

Fatmirësisht Mila  vuri re shqetësimin e Yun dhe ndërmori veprime. “Ne papritur pamë që vajza të shtyhej në majë të pishinës me këmbën e saj në gojën e Milës. Ajo është një kafshë e ndjeshme që bashkëpunon ngushtë me njerëzit dhe unë mendoj se kjo vajzë i detyrohet me jetë së saj, “tha një organizator.

image

3. Macja Winnie

Padyshim që macet mund të jenë të këndshme dhe të dashura, por me siguri nuk do të prisni që macja juaj të shpëtojë jetën tuaj. Quditërisht, kjo është pikërisht ajo që ndodhi me Cathy Keesling dhe familjen e saj.

Një natë në vitin 2007, ndërsa Keesling dhe familja e saj flinin në shtëpinë e tyre të Re, Indiana, në shtëpi, një pompë e thyer me gaz me energji elektrike në bodrumin e tyre filloi të mbushë shtëpinë me gaz monoksid karboni.

Për fat të mirë të familjes , macja e tyre u hodh në veprim duke u zhurmuar me zë të lartë dhe duke gërvishtur pronaren e saj Keesling. Kur Keesling u zgjua më në fund, ajo zbuloi se ajo mezi ishte në gjendje të telefononte 911.

 “Nëse nuk do të ishte për Winnie,që më zgjoi duke bërtitur ne nuk do të ishim këtu sot,” tha Keesling para stacionit lokal NBC WNDU.

“Jam i sigurt që është një hero,” tha  Sherif Landon në stacion. “Dhe sikur macja të kishte pritur pesë minuta të tjera, rezultati do të ishte i tmerrshëm”

image

4. Tre Luanët e Addis Ababa

Ndërsa historia e një maceje shtëpiake që shpëton jetën e një njeriu duket paksa një gjë e pamundur, historia e tre luanëve të egër që shpëtojnë jetën e një fëmije  tingëllon plotësisht e pamundur. Megjithatë, çuditërisht, ndodhi.

Në 2005, një vajzë 12-vjeçare nga Addis Ababa, Etiopi, u rrëmbye dhe u rrah nga një grup burrash që përpiqeshin ta detyronin atë të martohej me njërën prej tyre – një praktikë krejt e zakonshme në zonat rurale të vendit. Në një kthesë të ngjarjeve që tingëllon më shumë si diçka nga një film në Hollivud sesa realitet, tre luanët ndoqën kapësit e vajzës, dhe kaluan gjysmën e ditës duke e ruajtur atë para se të mbërrinte policia dhe të afërmit.

“Ata qëndruan roje për vajzën derisa ne e gjetëm, dhe ata thjesht na e lanë atë  si një “dhuratë” dhe u futën përsëri në pyll,”- i tha rreshter Ëondimu Ëedajo për Associated Press, duke vazhduar, “Nëse luanët nuk do të kishin arritur në shpëtimin e saj, atëherë mund të kishte ndodhur shumë më keq. ” /URBO/ InforCulture.Info

image
image

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë, Zvicra do t’ju habisë me çmimin

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë.Një analizë...

E pabesueshme, por këta njerëz ekzistojnë vërtetë(Foto)

Të gjithë mund të kemi gjëra që nuk na pëlqejnë te vetja.Por këta njerëz, fatkeqësisht kanë pasur deformime...

10 rrugët më të rrezikshme në botë(Foto)

Nga rrugët e vështira malore plot me dëborë dhe shtigje të rrëmbyeshme me ndërprerje, e deri te rrugët zigzage të shkretëtirës apo...

Restoranti ku shërbejnë robotët

Që nga viti 2010, në Bangkok të Tajlandës, restoranti japonez Hajime tërheq mijëra klientë për veçantinë e tij: pijet dhe ushqimin, klientëve...

Recent Comments