Categories: SOCIALE

I pastrehu u thotë policëve se ka nevojë për një dush të nxehtë ;transformimi që i’a bëjnë është i pabesueshëm(Foto)

Kjo është një histori e jashtëzakonshme. Këtu janë fotografitë para dhe pas, të një të pastrehu të cilin oficerët e policisë e shndërruan në një njeri krejtësisht tjetër, shkruan InforCulture.Info

Në Shtetet e Bashkuara, rreth 1.56 milion njerëz të pastrehë përdorin strehimoret çdo vit.

Ndërsa është e vështirë të vlerësosh numrin e njerëzve që jetojnë në rrugët e Amerikës, por që dihet se është një numër shumë i madh. Njerëzit e pastrehë shpesh kanë probleme të gjejnë qasje në nevojat themelore, kjo është arsyeja pse një veprim i vogël i mirësisë mund të shkojë në një rrugë të gjatë.

Oficerët në  New York, i dhanë një ndihmë të vogël – por shumë të rëndësishme – një njeriu të pastrehë, të quajtur Bobby. Veprimet e tyre tani po bëhen virale, falë një postimi në faqen në Facebook të departamentit të policisë.

Pas bisedes me një burrë fatkeq ,që rrinte në rrugë,i quajtur Bobby, ai tha që  do të donte një prerje flokësh dhe dush të ngrohtë. Përmes përpjekjeve të Oficerit që e pa atë, u mundësua që kjo të ndodhte.

“Këtë mëngjes ne i siguruam Bobbyt një prerje flokësh, rruajtje, dush dhe një gardërobë krejt të re me veshje të dhuruara. Kur Bobby u largua dukej si një person krejt i ri dhe nuk mund të na falënderonte mjaftueshëm.”-shkruhej në faqen e Policisë

Fotografitë nga postimi tregojnë një histori të mahnitshme. Në foton e parë, Bobby qëndron me një xhaketë të gjelbër të ndyrë; mjekra e tij e gjatë shtrihet përtej vijës së tij të jakë.

Pas një rroje, prerje flokësh dhe dush, Bobby duket krejtësisht ndryshe. Rrëmuja e mjekrës së tij është zhdukur, dhe ai tani ka plot rrobash të dhuruara, poashtu edhe disa këpucë me stil në këmbë.

Pasi i dhanë Bobit “transformimin” e tij, oficerët e çuan jashtë departamentit, ku ai i falënderoi ata përpara se të vazhdonin rrugën.

“Kjo ishte e ëmbël,” shkroi një grua. “Disa policë bëjnë më shumë sesa kërkon puna e tyre . Zoti bekoftë dhe mbrojë të gjithë policët. Dhe Zoti e bekoi Bobin me atë polic që kujdesej për të.”

“Ju e bëtë të lumtur jetën e këtij njeriu!” shkruante një tjetër. “Duket si Dapper Dan. Këpucë dhe xhaketë që përshtaten dhe kapelë me stil! Edhe një super Tote për rrobat e tij! Zoti iu bekoftë të gjithë juve për kujdesin. Kjo ishte si t’i jepja këtij njeriu një milion dollarë! “

Departamenti i policisë qëndroi aktiv në Facebook pasi postimi u bë viral, duke iu përgjigjur shumë prej komenteve direkt. Kjo mund të ketë ndihmuar në përhapjen e fjalës së mirë; postimi tërhoqi përfundimisht më shumë se 3,000 reagime dhe komente . /shkruan InforCulture.info

Kuptohet, shumë njerëz donin të dinin se si ta ndihmonin Bobbin

Buzëqeshja infektive e njeriut (e kombinuar me vullnetin e mirë të policëve) bëri që shumë komentues të përpiqen të gjejnë mënyrat e tyre për të ndihmuar.

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

7 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

7 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

7 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

7 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

8 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

8 hours ago