6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home Uncategorized Kjo është e vetmja krijesë që mund të mposhtë peshkaqenin (Foto)

Kjo është e vetmja krijesë që mund të mposhtë peshkaqenin (Foto)

Po është një fokë dhe ka dhëmbë më të mprehtë se një peshkaqen. Do të pyesni veten nëse ka ndonjë kafshë në botë që mund t’i fusë në ujë me peshkaqenin. Megjithatë gjetëm një kafshë dhe të vetme që mund ta bëjë këtë dhe në fakt e bën mirë.

Zbulimi i pazakontë në ujërat e Zelandës së Re bazohet në mbetjet e plagëve të gjetura në trupat e fokave. Po, ka prova për këtë dhe madje shkencëtarët e konfirmojnë atë.

Për herë të parë në botë, fokat e leopardit të Zelandës së Re janë gjetur se ushqehen me peshkaqenë, duke i bërë ato një nga speciet e pakta të grabitqarëve detarë që e bëjnë këtë. Por kush do ta kishte menduar se një fokë do t’i vinte me një grabitqar të madh si një peshkaqen. E megjithatë është e vërtetë.

Studimi, i udhëhequr nga Krista van der Linde i leopardseals.org, identifikoi mbetjet e peshkaqenëve në këtë specie fokash, si dhe shenja të dukshme të lúftimit të peshkaqenëve. Duket e pabesueshme që foka të përballet me peshkaqenët, por tani ka prova të shumta që kjo ndodh shpesh..

“Ne u befasuam shumë kur zbuluam se peshkaqenët ishin në menunë e tyre,” tha Van der Linde.

“Por më pas gjetëm edhe elefantë deti dhe peshkaqenë fantazmë, të cilët janë gjithashtu ushqim për këto foka. Këta grabitqarë detarë kanë gjemba të mëdhenj dhe të fortë në trupin e tyre që i mbrojnë ata. Këto foka janë vërtet gjahtarë të vështirë dhe mund të vrásín çdo gjë që gjejnë para tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments