6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KËSHILLA Qumësht me xhenxhefil – mburojë e fuqishme për organizmin

Qumësht me xhenxhefil – mburojë e fuqishme për organizmin

Qumështi me xhenxhefil është nga ato kura të cilat e mbrojnë organizmin nga shumë sëmundje që mund t’i kanosen atij në të njëjtën kohë.

Xhenxhefili është përdorur si mburojë e organizmit prej mijëra vitesh.

Në bashkëpunim me qumështin, xhenxhefili përçon një pije që i ka gjithë të mirat.

Përfitimet e Qumështit Me Xhenxhefil
Qumështi me xhenxhefil ofron një sërë përfitimesh për organizmin.

Ai e mban ngrohtë atë, sidomos gjatë dimrit dhe stinës së ftohtë. Për më tepër, kjo pije ndihmon njerëzit që kanë fytyrë të yndyrshme duke e mbajtur atë nën kontroll.

Mbron kundër të përzierave dhe të vjellave
Të përzierat në mëngjes shkaktohen shpesh kur prishen ekuilibrat e trupit dhe trurit. Qumështi me xhenxhefil e ndihmojnë trupin të jetë më i qetë dhe në ekuilibër. Qumështi me xhenxhefil është i dobishëm kundër të vjellave që vijnë në fazat e hershme të shtatzanisë.

Fyti i thatë
Fyti i thatë shkaktohet nga disa baktere që pushtojnë rrugët e frymëmarrjes. Në disa raste, fyti i thatë është një rezultat i të ftohurës, gripit e të tjerë. Duke konsumuar qumësht me xhenxhefil, fyti do të qetësohet shumë shpejt.

Mbrojtja e zemrës
Pirja e qumështit me xhenxhefil e mban zemrën të sigurt. Kjo pije ul kolesterolin e keq dhe shmang shfaqjen e sëmundjeve të zemrës ose goditjes së ishemisë.

Imuniteti
Qumështi me xhenxhefil rrit aftësitë mbrojtëse të sistemit imunitar që rrezikohet çdo ditë nga radikalet e lira.

Këto të fundit e sulmojnë organizmin së jashtmi dhe së brendshmi duke shkaktuar një sërë sëmundjesh vdekjeprurëse siç është kanceri, ataku në zemër, apo veshkat.

Çdo ushqim ose pije që përmban xhenxhefil, fuqizon sistemin imunitar dhe na mbron nga radikalet e lira.

Osteoporoza
Qumështi me xhenxhefil ngadalëson procesin e osteoporozës që nis në moshën 30-40 vjeçare.

Sistemi tretës
Qumështi me xhenxhefil është i dobishëm përshpejton tretjen dhe mbron njeriun nga konstipacioni.

Kjo pije mund të konsumohet edhe për të përmirësuar përpjekjet tuaja për të humbur në peshë.

Rrugët e frymëmarrjes
Xhenxhefili është një nga ushqimet me efekt më pastrues për rrugët e frymëmarrjes.

Nëse jeni prekur nga gripi apo e ftohura, duhet të konsumoni qumësht me xhenxhefil rregullisht.

Kjo pije jo vetëm do të përcjellë ngrohtësi në organizëm por edhe do t’ju pajisë me ushqyesit e duhur për të mposhtur këto simptoma.

Si Të Përgatisni Qumështin Me Xhenxhefil
Për një filxhan çaji qumësht ju duhen dy feta xhenxhefil.

Nëse dëshironi grijeni xhenxhefilin hollë dhe shtypeni fort deri sa të bëhet pluhur.

Ziejeni qumështin dhe shtoni pak sheqer kaf.

Pasi të ketë marrë valë, shtoni xhenxhefilin dhe ziejeni sërish për pak minuta.

Kullojeni sipas dëshirës dhe konsumojeni të ngrohtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kjo pajisje është shkaku i faturave të larta të energjisë

Vetëm karikuesit e telefonave shpenzojnë rreth 26 wat në ditë kur qëndrojnë në prizë pa u përdorur. Karikimi i laptopit është gjithashtu...

Guri që flet shqip dhe ‘tronditi’ Greqinë: Ne nuk largohemi nga toka jonë, me këtë rrojmë, këtu hapim varret

Pllaka e gurit në ishullin grek të Lemnosit i përket shekullit të VI.p.e.r. dhe është deshifruar nga studiuesi Muharrem Abazaj.

Testamenti i korçarit që u bë biznesmeni më i fuqishëm në Rumani

Janë të shumtë ata patriot që shkrinë pasurinë dhe mundin e tyre për të mirën e çështjes kombëtare, ndërsa sot janë mbuluar...

“Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg” – AGOLLI, POETI I TOKËS, NJERIUT DHE… VDEKJES.

Nga Anila Mullahi/Agolli e nisi krijimtarinë e tij me vargje dhe shkroi gjatë gjithë jetës së tij poezi,...

Recent Comments