6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home RETROSPEKTIVË Në qytetin e Mitrovicës aplikohej sporti i ‘’Kajakut’’

Në qytetin e Mitrovicës aplikohej sporti i ‘’Kajakut’’

Në një fotografi që duket se është shkrepur në vitin 1973 në Mitrovicë shihet se në lumin Ibër të qytetit të Mitrovicës është aplikuar edhe një sport mjaft atraktiv që sot mungon në Kosovë, e ai është sporti i Kajakut.  

Qytetarë të Mitrovicës që i takojnë gjeneratave më të vjetra, e mbajnë mirë në mend atë kohë kur aplikohej ky sport mjaft i veçantë. Ata shprehen se edhe interesimi i qytetarëve mitrovicas ishte mjaft i madh, duke u mbledhur anëve të lumit Ibër duke përcjellur garat që zhvilloheshin me Kajak. Kajaku zhvillohej afër urës së mirënjohur të lumit Ibër që edhe sot, ende mbetet ura ndarëse e qytetit. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments