6.1 C
Pristina
Friday, February 26, 2021
Home KURIOZITETE Origjina e lumit të kuq si gjaku në Peru (VIDEO)

Origjina e lumit të kuq si gjaku në Peru (VIDEO)

Uji i lumit të Kuq në Kusko buron në Malin e Ylberit Palkoyo, Peru. Lumi i Kuq në Kusko shkon në ngjyrë të kuqe dhe rozë për shkak të oksideve të hekurit që formojnë një pjesë të madhe të tokës së rajonit nëpër të cilën kalon ky lum.

Për shkak të reshjeve të shiut, ky lum i kuq ose rozë në Kusko është zakonisht i Gjatë pjesës tjetër të vitit, niveli i ujit të lumit është shumë më i ulët dhe ngjyra e tij bëhet më shumë kafe. Nëse planifikoni të udhëtoni në malësitë e Perusë gjatë sezonit të shirave, të vizitoni Lumin e Kuq të Palkoyo është një mundësi e shkëlqyeshme për të parë diçka që më herët mbase nuk e keni parë dot, ose që nuk mund ta shikoni tjetërkund. Ky lum shtrihet gjithashtu përgjatë parkut “Rainbow Mountains” në Peru që është shumë i njohur për malet dhe kodrat shumëngjyrëshe .

https://media.gazetasi.al/upload/videos/2019/09/Wfy5PILEvxW6cvao6DwN_09_c36b4ba641a473d0810ede3aeb980c80_video_240p_converted.mp4

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A është më mirë ta fikim bojlerin apo ta mbajmë vazhdimisht të ndezur?

Dilema e përhershme e çdo familjeje është – a ta fikin apo ta lënë vazhdimisht bojlerin të ndezur, në mënyrë që të...

Çdo turist paguhet nëse e viziton këtë qytet

Është një qytet i vogël në Kaliforni, ku vizitorët paguajnë nëse shkojnë aty. Autoritetet kanë vendosur 100 dollarë për çdo turist. Programi...

Përkrenarja e Gjergj Kstrioti-Skënderbeut, identike me atë të Mbretit Pirro të Epirit

Përkrenarja e Skënderbeut është bërë prej metali të bardhë, të stolisur me një shirit të veshur me ar. Në majë të saj rri...

E kanë goditur 21 vetura, kjo është shtëpia më e rrezikshme për të jetuar

Vetëm në 6 vitet e fundit, ajo është goditur nga 21 automjete.Aksidenti i...

Recent Comments