6.1 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024
Home HISTORI/ARKEOLOGJI

HISTORI/ARKEOLOGJI

MITRO KRISTIANI ADMINISTRATORI I KISHËS SË SHËN MËRISË DHE I QYTETIT TË LASHTË TË APOLLONISË

MITRO KRISTIANI ADMINISTRATORI I KISHËS SË SHËN MËRISË DHE I QYTETIT TË LASHTË TË APOLLONISË. Patriot. Mbaruar shkollën e Apolonisë dhe të Ardenicës në gjuhën...

Tema e diplomës së heroit Agim Ramadani, që e bëri në Akademinë Ushtarake në Zagreb

Bashkëshortja e heroit Agim Ramadani, Shukrije Ramadani, vitin e kaluar e ka publikuar punimin e temës së diplomës së bashkëshortit të saj që e...

Dinastia gja’ka’tare që ndërtoi shtetin anglez

Nga: Daniel Brooks / The Daily Telegraph Përkthimi: Telegrafi.com Nëse ti e pyet dikë për datat e Luftës Civile Angleze, ai ka të ngjarë të gabojë,...

Tragjedia e anijes italiane që shpërtheu në brigjet e Sazanit në vitin 1943

Studiuesi Auron Tare ka sjellë në vëmendje fatin tragjik të anijes italiane Citta de Genova e cila shpërtheu në flakë në brigjet e ishullit...

Themelimi i njësisë së parë në Kosovë për ndërhyrje të shpejt “Shqiponjat e Zeza”

Ma.sc. Ismet Haskaj Frontet e luftës të krijuara në fund të prillit 1998 si dhe pozicionimi i ushtrisë dhe policisë  serbe nëpër pika strategjike, krijuan...

Aksioni për mbledhjen e armëve në Sllovi, në dimrin 1955/56

Shkruan: Ismail Gashi Sllovia Sllavët që nga ardhja e tyre në trojet kosovare në fill të shekullit 11-të, dhunën ndaj shqiptarëve e kishin formë, mjet...

Shefik Sadiku: Marsi i vitit 1981 ishte vazhdimësi e punës çlirimtare të popullit shqiptarë të Kosovës nga pushtuesit jugosllavë

Më 26 mars është shënuar 43 vjetori i demonstratave të vitit 1981! Shkruan: Shefik Sadiku, kryetar i Shoqatës së Burgosurve Politikë të Kosovës. – Muaji Mars...

Fakte të reja për staturën kombëtare të Mbretit Zog- Nga Ekrem Spahiu

Gjithnjë e më shumë ndriçohet figura e shtetarit të madh shqiptar, Ahmet Zogu. Studiuesi Tanush Frashëri ka sjellë fakte të reja nëveprën e tij...

Harta zyrtare e Vilajetit ë Kosovës në vitet `70 të shekullit XIX!

Jahja Drancolli Vilajetit i Kosovës (Kosova Vilayeti) sipas hartës që kemi në dorë, kufizohet me Serbinë në veri; në Lindje me vilajetet e Bullgarisë; në...

Demonstratat e 4, 5, 11, dhe 26 marsit duke vazhduar më ato të 1, 2 dhe 3 prill të vitit 1981, nga të...

Nga Hysen Sogojeva Pa marrë parasysh interpretimet e shumta e të cilat mbase mund të jenë edhe kundërthënëse, Demonstratat e vitit 1981 janë një prej...

Prizreni i 1924-tës cak i pushtit serb dhe jeta nëpër burgje e myftiut Rrystem Shporta

Xhamia e Sinan Pashës, perla e Prizrenit u bë cak i pushtetit serb. Një episod është edhe ai i verës së vitit 1924 kur...

Mendimtarë dhe pionierë të epokës së artë të Islamit

Epoka e Artë Islamike ishte një periudhë përparimesh në shumë fusha. Ja dhjetë individë që e çuan mendimin shkencor dhe filozofik në lartësi të...

Most Read

Shumë shpejt, në WhatsApp mund të dërgoni mesazhe edhe pa internet

    WhatsApp po krijon një opsion të ri që përdoruesit të ndajnë imazhe, dokumente etj pa qenë të lidhur me interneti. Sipas WABetaInfo, gjithçka që...

Nuk e dinit, Gjirokastra ka një tunel sekret me 56 dhoma

    Nuk ka turist të huaj që vjen në Gjirokastër e nuk ndalon në Muzeun e Luftës së Ftohtë. Është stopi i parë për çdo...

Arkitektura dhe arti i xhamive me kube në Kosovë

Recension i librit të Orges Drançollit, Xhamitë me kube në Kosovë, botim i Institutit të Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë Nga: Agron Islami Këto ditë nga shtypi...

Flamuri i Skënderbeut, kuqezi apo verdhekuq? A e ka pasur Yllin e Davidit?

Nga Moikom Zeqo (1949 – 2020) Marrë nga shënimet e autorit në DITA   1-Flamuri Flamuri i Skënderbeut është një subjekt kryesor i skënderbeologjisë. Dijetarët kanë shkruar mbi këtë flamur,...