6.1 C
Pristina
Monday, March 27, 2023
Home HISTORI/ARKEOLOGJI

HISTORI/ARKEOLOGJI

Ali Pasha Tepelena, diplomacia britanike dhe dorëzimi i Pargës në 1819

Ali Pasha Tepelena, diplomacia britanike dhe dorëzimi i Pargës në 1819 - Nga Dorian Koçi Kontakti i parë i...

ILIRËT NË USHTRI ROMAKE..Një monument interesant nga koha romake është gjetur në fshatin KalIçan të Istogut

Nje monument interesant nga koha romake eshte gjetur ne fshatin KalIçan te Istogut. Fjala eshte per nje monument mbivarror...

Nga Çezari te Konstandini i Ilirisë, 7 gjeneralët më të mëdhenj romakë

Nga Albert Vataj Perandoria Romake është konsideruar nga historianët dhe dijetarët si perandoria më...

Murtaja e Zezë në trojet shqiptare

Murtaja e Zezë në trojet shqiptare - Nga Ardian Muhaj Një nga mitet që sillen vërdallë në opinionin publik...

Gjashtë mitet e lashta nordike që edhe sot jehojnë

Nga: Lizzie Enfield / BBCPërktheu: Agron Shala / Telegrafi.com Shkrimtari amerikan Mark Twain, në mënyrë të famshme ka shkruar:...

Si sot, në vitin 180, në qytetin ilir Sirmium, vdiq Marcus Aurelius (121-180), një nga perandorët më të rëndësishëm romakë

Jahja Drancolli Si sot, në vitin 180, në qytetin ilir Sirmium, vdiq Marcus Aurelius (121-180), një nga perandorët më...

Gazullorët me origjinë nga Puka, ambasadorët e Gjergj Kastriotit dhe Arbërisë 

GJON GAZULLI (1400-1465): Klerik Katolik i arsimuar në Raguzë (Dubrovnik-Kroaci), Venecia & Padova. Iluminist, historian, dijetar, filozof, shkencëtar, pedagog, diplomat,...

Gjergj Fishta i kishte kushtuar vargje Esat Pashë Toptanit?!

Burimi i artikullit vjen nga faqja në FaceBook e quajtur Gegnishtja, dhe është publikuar në vitin 2020! Meqë këto...

Muzeu britanik korrigjon gabimin në koleksionin e monedhave

‘BUTRINTI SHQIPTAR, JO GREK’ Studiuesi, njëherazi anëtar i këshillit shkencor të UNESCO-s, Auron Tare ka bërë të ditur se...

Sipas një burimi bullgar të viteve 927-1014, arbërishtja ishte ndër gjuhët e njohura europiane të asaj kohe!

Jahja Drancolli Krahas kronikave të Raguzës, të cilat njoftojnë fuqishëm praninë e arbërve në territoret e tyre etnike gjatë...

Harta e vitit 1688 nga nga Eberhard Werner dhe toponimet që lidhen me Shqipërinë dhe Kosovën

Studiuesi Armand Plaka ka postuar në faqen e tij të Facebookut, një hartë të vitit 1688 ku bien në sy disa toponime...

“Shqiptarët janë popullsia më e vjetër në Europë”: Henry Smith Williams 1904

Nga : Altin Kocaqi Iliria ishte trualli i civilizimit të sotëm europinë Për të gjithë ata...

Most Read

Cili është gabimi që bëjnë agjëruesit iftar dhe syfyr?

Tregon nutricionisti Agron Rexhepi Doktor Agron Rexhepi, i cili me profesion është nutricionist i ftuar në emisionin “Libero”, ka...

NASA: Pse Hëna po largohet dalëngadalë nga Toka?

Në një zbulim të rrallë, shkencëtarët kanë zbuluar se Hëna po largohet dalëngadalë nga Toka. Hëna është i vetmi satelit natyror që...

Pashallëqet shqiptare, dividi dhe kama e shkruesit të Ali Pashë Tepelenës

Pashallëqet shqiptare, dividi dhe kama e shkruesit të Ali Pashë Tepelenës - Nga Dorian Koçi Në mjediset e Muzeut...

Po shkatërrohet pllaka “Dardanus” qëllimisht? Arkeologët shqiptarë përplasen me ata maqedonas

Një gurë varri në të cilën shkruante emri “Dardanus”, njëri prej fëmijëve të Epikratit, po trazon ndjenjat e shqiptarëve të Maqedonisë së...