6.1 C
Pristina
Sunday, September 25, 2022

InForCulture

581 POSTS0 COMMENTS

Si të qëndroni të freskët pa ndezur kondicionerin

Pavarësisht nëse jeni pa energji, duke duruar nxehtësinë ekstreme ose duke u përpjekur të kurseni para, ka mënyra për t’u ndjerë rehat...

Rinjohja e shtetit shqiptar pas Luftës së Parë Botërore dhe roli i ShBA-së

Nga: Romeo Gurakuqi Sivjet mbushen 100 vite nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike në mes Shqipërisë dhe ShBA dhe 102...

Milicia vullnetare antikomuniste dhe ajo myslimane e Sanxhakut

“MILICIA VULLNETARE ANTIKOMUNISTE” DHE AJO “MYSLIMANE” E SANXHAKUT“Milicia myslimane” është emërtim për grupet e pavarura lokale të armatosura në fshatrat e banuara...

Monumenti i kultit saksono-gjerman në Artanë (Nuovabarda, Nouvamonte) i njohur së paku nga shek. XIII-XIV!

Jahja Drancolli Monument i kultit në fjalë në lidhje me dokumentacionin, që doli nga konservimi i vitit 1955 zotëronte...

Më 22.1.1923 në Zonën Neutrale të Junikut, u vra njëri nga njerëzit më të njohur të zonës, Beqir Vokshi

Kastriot Dervishi Beqir Vokshi Më 22.1.1923 në Zonën Neutrale të Junikut, teksa udhëtonte nga Juniku për...

Si të kujdesemi për kotelet e sapolindura?

Të kujdesurit për kotelet e vogla është kënaqësi e njëkohësisht përgjegjësi e madhe, që kërkon njohuri rreth nevojave të tyre.Kotelet e sapolindura...

Fragment nga “Eneida” (dorëshkrim i shekullit të IV), kryevepra e shkrimtarit romako – etrusk Publio Virgilio Marone (70 p.e.s – 19 p.e.s)

Fragment nga “Eneida” (dorëshkrim i shekullit të IV), kryevepra e shkrimtarit romako – etrusk Publio Virgilio Marone (70 p.e.s – 19 p.e.s)....

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848 – 1939

Nga Aurenc Bebja, Francë – 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të...

Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti

NGA: GJON KEKA Një dokument që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes 6.Maj 1405, të kryeheroit dhe udhëheqësit të urtë,të...

Dieta e lëngjeve, çfarë është dhe si funksionon?

Siç e thotë edhe vetë titulli, kjo dietë ka bazë lëngjet dhe asnjë ushqim tjetër. Këtu futet çdo lëng frutash, kosi, qumështi,...

TOP AUTHORS

3765 POSTS0 COMMENTS
13011 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
581 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Gjurmët që u zhdukën – Shkolla ”SKENDERBEG”, Mitrovicë..

Shkruan Fetah Bahtiri Sot, më 7 mars, në Ditën e Mësuesit, po lexoj se ish Shkolla e muzikës në...

Klerikët shqiptarë që dhanë jetën për çështjen kombëtare

Gjatë historisë sonë, kemi pasur klerikë të shumtë, musliman e të krishterë, të cilët sakrifikuan jetën për çështjen kombëtare. Në këtë post...

Ky është mendimtari musliman që ‘shpiku’ teorinë ekonomike 400 vjet para Adam Smith-it

Kur studentët studiojnë ekonominë, ata mësojnë herët që Adam Smith është “babai i ekonomisë moderne”. Kjo ide është një nga faktet më...

Ujqërit mund të krijojnë lidhje të afërta me njerëzit njësoj si qentë

Janë të pakta kafshët të cilat të japin afeksion dhe besnikëri ashtu siç bëjnë qentë, por studimet e fundit tregojnë se e njëjta lidhje...