6.1 C
Pristina
Thursday, December 1, 2022

InForCulture

1700 POSTS0 COMMENTS

Kush ishte nipi i Hitlerit që u bashkua me marinën amerikane dhe luftoi kundër tij

Nga Jesse Beckett, War History Online Adolf Hitleri mund të ketë qenë në gjendje të bindte miliona me ideologjitë e...

Shtrirja territoriale e dardanëve parahistorikë

Edi Shukriu Dardanët për herë të parë përmenden në burimet e shkruara në vitin 344/3 p.e.s., dhe që atëherë...

Dy Sofit shqiptare në Sarajin Osman

Agron Islami Historia osmane njeh dy Sofi shqiptare që ishin nëna të sulltanëve osman. Sofija e parë jetoi dhe...

1914, profesori austriak i gjeografisë historike Eugen Oberhumer shkruan: “Mendimi diletant i shfaqur herë pas here se shqiptarët janë stërnipët e pellazgëve, nuk ia...

Në vitin 1914, profesori austriak i gjeografisë historike Eugen Oberhumer, në një punim të tij shkruan ndër të tjera: "Mendimi diletant i...

Sami Frashëri: Shqipëtarëtë gjithënjë për botën e kurr për vetëhe

SHQIPËRIA Ç'KA QENË Ç'ËSHTË E Ç'DO TË BËHETË? Mendime për shpëtimt të mëmëdheut nga reziket që e kanë...

Nuk ka ushqime për veganët, restoranti anglez: Jemi ngopur me qëndrimin tuaj se jeni më të mirë se të tjerët

Restoranti i famshëm London House, i vendosur në Isle of Wight në Angli, u përball me një valë kritikash dhe komentesh negative...

Si sot ndërroi jetë në Selanik, pas një atentati, Hasan Prishtina

U lind në Vushtrri të Kosovës dhe i ati ishte pjesë e administratës osmane. I shkolluar midis Selanikut, më pas Stambollit ai...

Biblioteka e Familjes Vlora

Nga: Hasan Bello Një nga llojet e bibliotekave që kanë ekzistuar në Shqipëri para dhe pas vitit 1912 ishin...

Kur aleatët luftojnë mes tyre!

Jahja Drancolli Kjo gjë e rrallë që po shohim ka ndodhur në Galipol (Çanakkale Savaşı, 1915-1916), në një nga...

𝗞𝗿𝘆𝗲𝗻𝗴𝗿𝗶𝘁𝗷𝗮 𝗲 𝗕𝗮𝘁𝗼𝘀 – Orvatja e fundit për të përzënë romakët nga Iliria

𝗞𝗿𝘆𝗲𝗻𝗴𝗿𝗶𝘁𝗷𝗮 𝗲 𝗕𝗮𝘁𝗼𝘀 Orvatja e fundit për të përzënë romakët nga Iliria u bë midis vitit 6 e 9...

TOP AUTHORS

3765 POSTS0 COMMENTS
13153 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
1700 POSTS0 COMMENTS

Most Read

A e dini që peshku “Tuna” nuk është aq i shëndetshëm sa mendoni?

Tuna është peshk i pasur me acide yndyrore dhe është burim i mirë i vitaminës D. 85 gramë të tunës së konservuar...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

Si u bënë bashkë CIA dhe BND në “grushtin e shtetit të fshehtë të shekullit”

Më 2013, Edward Snowdeni zbuloi shtrirjen e përgjimit global të komunikimit nga shërbimet e fshehta amerikane. Por që 40 vjet më parë,...

Makineritë më të fuqishme në botë (Video)

Si një shoqëri e përparuar, ne kemi krijuar probleme shumë të rënda që kërkojnë zgjidhje. 200 vjet më parë, nëse do të...