Lëngu i kokosit ka përfitime të shumta për shëndetin tonë. Hulumtimet e ndryshme kanë konfirmuar se ka veti antivirale, antibakteriale, anti-inflamatore dhe antioksiduese, prandaj mund të parandalojë lloje të ndryshme sëmundjesh.

 

Uji i kokosit është 95% ujë, por gjithashtu përmban lëndë ushqyese të rëndësishme si sheqerna, vitamina, minerale, aminoacide dhe fitohormone që janë shumë të mira për shëndetin e trupit.

– I jep energji trurit dhe muskujve

– Parandalon plakjen e parakohshme

– Përmirëson tretjen

– Rregullon pH e trupit

– Është me pak kalori

– Është i pasur me lëndë ushqzese esenciale

– Përmirëson shëndetin e traktit urinar

– Është i mirë për shëndetin kardiovaskular

– Përmirëson tretjen

– Parandalon dehidratimin

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here