6.1 C
Pristina
Saturday, January 16, 2021
Home KURIOZITETE Flamujtë më të vjetër në botë, ja ku rënditet ai shqiptar!

Flamujtë më të vjetër në botë, ja ku rënditet ai shqiptar!

Ndër pesë flamujt më të vjetër në botë është radhitur edhe flamuri kuq e zi, flamuri shqiptar.

Flamuri i Shqipërisë, është bërë në vitin 1443.

Ndër flamujt tjerë që janë radhitur nga më të vjetërit në gjithë botën, është flamuri skocez që u krijua në vitin 832, njëherësh i cili cilësohet si flamuri më i vjetër në botë.

Vendin e dytë e zë flamuri austriak, i cili u krijua në vitin 1230.

Flamuri i tretë më i vjetri në botë radhitet ai i Letonisë i cili u krijua në vitin 1280, ndërsa në vendin e katërt është ai i Danimarkës i cili u krijua më 1370 (ndoshta edhe më herët).

Flamuri i Shqipërisë është radhitur i pesti në këtë listë, kështu duke treguar historinë e krijimit të tij, transmeton patriotwood.com

Flamuri është bërë në Krujë, me të cilin është shpallur pavarësia e Shqipërisë me 28 nëntor. 1912.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Martesa, fejesa, paja, miqësia, gruaja, burri, të drejtat dhe detyrimet që rrjedhin nga “Kanuni i Lekë Dukagjinit”

Percaktimi e mëndyrët e Martesës.. 28. Percaktimi i Martesës në Kanun.M’u martue më kanun...

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë…

Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila...

“Nip i Pellazgut, o komb i vjetër! Nga ti më i vjetër nuk ndodhet tjetër!”

Disa thënje nga klerikë fetarë shqiptarë që tërë jetën e tyre i'a kushtuan jo vetëm fesë por edhe çështjes kombëtare! /InforCultutre.info

Raportimet e gabuara për shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë dhe debatet për flamurin, simbolin kombëtar

Simboli ynë Kombëtar, flamuri është përfshirë këto ditë nga një valë debati mbi vërtetësinë e asaj që Shteti shqiptar ka opërdorur si...

Recent Comments