Sipas dietologëve, pacientët me diabet duhet të konsumojnë boronicat në vend të frutave të tjera. Një ekspert dietash i specializuar për kujdesin ndaj diabetit ka thënë se kokrrat blu janë të preferueshme, sepse ato mbartin rrezikun më të ulët për rritjen e sheqerit.

Rreth 30 milionë amerikanë kanë diabet të tipit 2, ku trupi nuk arrin të prodhojë sasi të mjaftueshme të hormonit insulinë, i cili ndihmon në shndërrimin e sheqernave në ushqim në energji.

Sëmundja bën që glukoza të grumbullohet në qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar rritje të sheqerit në gjak dhe me kalimin e kohës kjo sjell një sërë komplikimesh serioze si plagë të infektuara dhe probleme kardiake.

Jocelyne Loran, një dietologe për diabetin në Qendrën Mjekësore Rajonale të Universitetit të Maryland Charles, zbuloi pse ajo rekomandon një filxhan boronica për pacientët e saj me diabet ose që janë në rrezik nga kjo sëmundje. Së pari, ata mund ta shmangin rritjen e sheqerit në gjak për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të fibrave, të cilat ngadalësojnë çlirimin e sheqernave të frutave në qarkullimin e gjakut, tha ajo për Eating Well.

Një filxhan me boronica përmban rreth 3.6 gram fibra, krahasuar me një banane, e cila përmban 3.1 gram. Një mollë përmban pak më shumë fibra, por boronicat kanë 4 gramë më pak sheqer frutash. Për më tepër, rreziku i shtimit në peshë është shumë i ulët me porcione më të mëdha, ndryshe nga disa fruta të tjera, për shkak të numrit shumë të ulët të kalorive. Një filxhan përmban vetëm 84 kalori, ndërsa një filxhan banane ka afërsisht 105.

Studimet novatore kanë zbuluar se ngrënia e një diete me shumë pak kalori, që shkakton  rënie të konsiderueshme në peshë, në fakt mund ta zbythë sëmundjen. Boronicat kanë edhe lëndë ushqyese që ndihmojnë disa aspekte të shëndetit. Këto përfshijnë fibra, vitamina C dhe K dhe mangan. Mangani ndihmon trupin të formojë indin lidhës dhe kockat dhe ndihmon në koagulimin e gjakut.

Një përmbledhje e vitit 2023 në revistën Food Production, Processing and Nutrition sugjeroi se polifenolet e përbërjes bimore te boronicat mund të përmirësojnë sheqerin në gjak, dhe ul rrezikun e diabetit.

Zonja Loran sugjeron që boronicat e freskëta, të ngrira ose të konservuara janë të gjitha njëlloj nga aspekti ushqyes. Megjithatë, varietetet e konservuara kanë më shumë gjasa të kenë shurup, i cili përmban sheqer të shtuar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here