Dietologia, Mansi Padechia ka disa këshilla për rregullimet e thjeshta të stilit të jetesës që mund të ndihmojnë shumë në frenimin e rritjes së nivelit të sheqerit në gjak.

Ajo ka këshilluar që të ecni 15 minuta pas ngrënies, sepse sipas saj, kjo do të bëjë një ndryshim të madh kur bëhet fjalë për menaxhimin e nivelit të sheqerit.


Trupi juaj thith shumicën e sheqerit në këtë kohë, dhe kështu lëvizja ndihmon, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

Hani fillimisht ushqim me proteina dhe kjo do t’ju bëjë të ndiheni më të ngopur dhe do të zvogëloni marrjen e karbohidrateve, që do të thotë më pak rritje të sheqerit.

Përfshini ushqime që ndihmojnë në menaxhimin e diabetit, si fasulen, bajamet, spinaqin, mollën, çajin kamomil etj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here