Keni dhimbje dhe shtrëngime të gjoksit? Kjo mund të ju shqetësojë.

Është plotësisht logjike të shqetësoheni pasi shumë njerëz mendojnë menjëherë për zemrën e tyre dhe se diçka duhet të mos jetë mirë me të.


Megjithatë, mund të mos ketë asgjë për t’u shqetësuar! Dhimbjet e gjoksit mund të shkaktohen edhe nga ankthi ose dhimbjet e muskujve për shembull.

Ne do të shpjegojmë se si të njohim shkaqet e dhimbjes së gjoksit.

 1. A ndjeni një lloj dhimbjeje djegëse në gjoks dhe a përhapet në shpinë?

Atëherë mund të vuani nga urthi. Ju e përjetoni urthin si dhimbje në gjoks, sepse më së shumti ndihet në ezofag. Si të shpëtoni nga kjo dhimbje? Sigurohuni që, kur jeni shtrirë, pjesa e sipërme e trupit tuaj të jetë më e lartë se pjesa tjetër e trupit tuaj. Kjo do të bëjë që dhimbja të largohet ngadalë. Pra, merrni disa jastëkë shtesë për të mbështetur shpinën. Për më tepër, mund të provoni të pini një gotë qumësht, të hani një sanduiç ose të merrni një antiacid për të lehtësuar dhimbjen.

 1. Keni një ndjenjë shtrëngimi dhe tendosjeje në gjoks?

Shanset janë që të jetë shkaktuar nga paniku ose stresi. Ndoshta edhe ju jeni shumë të shqetësuar për dhimbjen, e cila e përkeqëson dhimbjen e gjoksit! Mundohuni të zbuloni se nga vjen stresi juaj. Për më tepër, kërkoni pak relaksim dhe bëni diçka për të hequr mendjen nga gjërat. Për shembull, bëni diçka argëtuese me miqtë, shikoni një film të bukur ose flisni për një shëtitje nëpër pyll.

 1. Muskujt dhe brinjët
  A ndjeni një lloj dhimbjeje të mprehtë therëse në gjoks? Pastaj ka një shans të madh që kërci dhe muskujt që lidhin brinjët me sternumin tuaj janë pak të irrituar. Mund të keni diçka të quajtur “Sindroma Tietze”. Kjo është një gjendje e pafajshme dhe e rrallë që i bën lidhjet e kërcit midis sternumit dhe brinjëve të ndjehen të dhimbshme. Kjo do të shërohet vetë me kalimin e kohës. Dhimbja therëse mund të shkaktohet edhe nga gjëra të tjera, si p.sh. një qëndrim i ngushtë i zgjatur kur uleni prapa laptopit ose kompjuterit tuaj.
 2. Mushkëritë
  A e keni vënë re se e keni frymëmarrjen e shkurtuar dhe a ju shkakton kjo dhimbje gjoksi? Burimi i dhimbjes mund të jetë në mushkëri. A është dhimbja kryesisht kur merrni frymë thellë? Atëherë është e mençur të vizitoni mjekun tuaj të përgjithshëm për të bërë një ekzaminim të mushkërive tuaja pasi ata mund t’ju tregojnë saktësisht se çfarë nuk shkon.
 3. Zemra
  A vuani nga dhimbje gjoksi që nuk largohet pas një periudhe pushimi? Atëherë mund të jetë një mungesë oksigjeni. Megjithatë, nuk ka nevojë për panik! Duket shumë më serioze se sa është në të vërtetë. Mund të keni mungesë oksigjeni pasi keni ngrënë një vakt të madh, pas ushtrimeve fizike ose kur keni përjetuar stres. Pushoni pak dhe shtrihuni. Do të vini re se dhimbja largohet! Megjithatë, në rast se dhimbja nuk largohet dhe filloni të përjetoni të përziera, shqetësim ose një ndjenjë djersitjeje, këshillohuni me një mjek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here