6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KËSHILLA Disa këshilla të thjeshta që patatet të qëndrojnë të freskëta më gjatë

Disa këshilla të thjeshta që patatet të qëndrojnë të freskëta më gjatë

Patatet janë një nga përbërësit më të zakonshëm në çdo familje. Por kur ruhen për një kohë të gjatë, ata humbin një lloj freskie dhe gradualisht fillojnë të mbijnë.

Rezulton se duhet të merrni disa masa të thjeshta për të ruajtur patatet për një kohë të gjatë. Shefi i kuzhinës, Kunal Kapur, ndau disa këshilla dhe truke në një postim në Instagram, përcjell Klankosova.tv

“A e dini se patatet mund të zgjasin më shumë se çdo frutë dhe perime? Por përfundimisht, ata fillojnë të mbijnë lastarë të gjelbër dhe humbin pak nga freskia dhe aroma e tyre. Nëse dini si t’i ruani siç duhet, ata do të qëndrojnë të freskëta për javë, ose ndoshta edhe muaj, më gjatë ”, shkroi ai.

Ruani patatet në një vend të freskët, të ajrosur mirë.

Shmangni zonat që arrijnë temperatura të larta ose marrin shumë rrezet e diellit. Gjithmonë lini ato në një vend të errët dhe të freskët larg rrezeve të diellit.

Qeset plastike me vrima dhe qeset prej letre ofrojnë ambientin më të mirë për zgjatjen e afatit të ruajtjes

Mos i lani patatet para se t’i ruani. Lagështia nxit prishjen e hershme./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments