Në vitin 2021, sipas Business Insider, rezidenca kryesore e manjatit të çuditshëm ishte një shtëpi para-fab e quajtur “Casita” në Boca Chica, Teksas, të cilat ai e dha me qira kompaninë e tij hapësinore SpaceX. Ky informacion nuk është zyrtarisht, megjithëse kompania e banesave parafabrikuara Boxabl në një reklamë të vitit 2022, që kuptohej në një nga shtëpitë e saj ishte vendosur “një qiramarrës shumë i madh”.
Shtëpia, vetëm 38 m2. dhe me vlerë 50,000 dollarë, është i shtruar si një studio tipike, me një kuzhinë të ngjashme, banjo dhe një zonë që shërben si dhomë dhe dhomë gjumi.

Bernard Arnault
Manjati francez 74-vjeçar, president dhe CEO i Louis Vuitton Moët Hennessy, jeton në një rezidencë në lagjen e 8-të të Parisit, me vlerë 200 milionë euro, pasuri dollarësh, e cila shtrihet në 12 hektarë dhe ofron 12 dhoma gjumi, një liqen private, fushë tenisi dhe parkim nëntokë. Arnault zotëron gjithashtu ishullin Indigo, një vendstrehim parajsor prej 135 hektarësh në Bahamas, një shtëpi në Courchevel, Francë, një rezid buzë detit në St. Kodrat e Hollivudit.

Image
Image

Arnault, gjithmonë i kujdesshëm për të mbajtur një profil të ulët, së fundmi shiti avionin e tij privat pasi përdoruesit e X filluan të gjurmonin produktin e tij. “Në të vërtetë, grupi kishte një aeroplan të cilin nuk duhej ta shisnim. Kështu që tani nuk nuk mund të dijë se po shkoj”,  tha Arnault në një intervistë me një radio stacion në pronësi të LVMH.
Njeriu i dytë më i mirë në botë, me një pasuri prej 187 miliardë dollarësh, pak ditë më parë ishte nën hetimin e autorëve të vendit të tij, për pastrim parash nga blerjet e pasurive të paluajtshme të rusit Nikola Sarkisov.

Jeff Bezos


Portofoli i pasurive të paluajtshme të themeluesve të Amazon është rritur vitet e fundit. Bezos, me një pasuri aktuale prej 150 miliardë dollarësh, pagoi 80 milionë dollarë në vitin 2019 për tre apartamente luksoze në New York City me pamje nga Madison Square Park, dhe më vonë shtoi dy rezidenca të tjera në të gjitha ndërtesat. Në vitin 2020, ai bleu pasurinë e tij të Jack Warner në Beverly Hills për 165 milionë dollarë. Një vit më pas, ai shtoi një kompleks prej 14 hektarësh në Hawaii në portofolin e tij për rreth 78 milionë dollarë.

Image

Blerja e tij e fundit është një pronë 68 milionë dollarësh buzë plazhit në ishullin Indian Creek të Majamit – i njohur si Bunker i Miliarderëve – një ishull ekskluziv me një numër të madh shtëpish dhe fqinjësh me Ivanka Trump, Tom Brady dhe më shumë.
Rezidenca e tij kryesore në dekadat e fundit ka qenë në periferinë e pasur të Medinës, Seattle (ku edhe Bill Gates ka një rezidencë). Është një pallat prej 2500 m2. me gjashtë dhoma gjumi dhe nëntë banja të cilat i bleu në vitin 1998 për 60 milionë dollarë.

Larry Ellison


Bashkëthemeluesi i Oracle, i cili është personi që ka katërt më shumë në botë, banon në Hawaii. megjithëse ai nuk më CEO i kompanisë së softuerit pas më shumë se 30 vitesh në krye, Ellison ende shërben si CTO i teknologjisë dhe ka një vlerë prej rreth 136 miliardë dollarë. Vitin e kaluar ai theu rekordin e pasurive të paluajtshme në Florida duke Blej një kompleks apartamentesh prej 120 milionë dollarësh në vlerë të Palm Beach.

Image

Rezidenca kryesore e miliarderit 79-vjeçari është në Lanai, një ishull Havai ku rreth 3000 njerëz. Ellison zotëron 98 për qind të Lanai, të cilën e bleu nga kryetari i Dole Food, David Mutdock në 2012 për 300 milionë dollarë.
Ndër pronat e pasur që zotëron – në Kaliforni, San Francisko, Liqeni Tahoe etj. – më mbresëlënësja është rezidenca Beechwood në Newport, Rhode Island. Fillimi në vitin 1851, ajo u ble nga Ellison në vitin 2010 për 10.5 milionë dollarë dhe thuhet se ka shpenzuar shumë se 100 milionë dollarë për të kthyer atë në një muze.

Warren Buffett


Kryetari dhe CEO i Berkshire Hathaway mban një shtëpi modeste në qytetin e tij të lindjes, Omaha, Nebraska. Pasuria e tij e madhe (aktualisht me vlerën 117 miliardë dollarë) nuk e ka shtyrë miliarderin 93-vjeçar të largohet për një klimë më të mirë.
Sipas një raporti të CNBC, rezidenca e Buffett-it e vitit 1921, është vetëm disa minuta selia e Berkshire Hathaway, ende i përshtatet atij: “Është  e ngrohtë në dimër dhe e freskët në verë. Është BBC-ja është për mua”,  i tha ai Davis-it në vitin 2009.  “Nuk mund të imagjinojë një shtëpi më të mirë”.

Image

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here