Kina po shpon një vrimë në shkretëtirë 11,100 metra të thellë për të studiuar shtresat thellë nën sipërfaqen e tokës, raportoi Sky News të premten.

Operacioni i shpimit filloi të martën dhe ndodhet në rajonin Xinjiang të Kinës veriperëndimore, raporton Sky News.

Megjithatë, kjo nuk do të jetë gropa më e thellë që njeriu ka hapur.

Aktualisht, rekordi mbahet nga pusi ultra i thellë Kolja i vitit 1979.

Është një projekt sovjetik pranë kufirit rus me Norvegjinë, ku vrima është 12,262 metra e thellë.

“Sa e vështirë është të bësh një vrimë të kësaj madhësie do të thotë se projekti mund të krahasohet me drejtimin e një kamioni të madh në dy tela të hollë çeliku,” tha Sun Jinsheng, një akademik nga Akademia Kineze e Inxhinierisë.

Disa nga pajisjet e përdorura në shpime peshojnë më shumë se 2000 tonë.

Pellgu Tarim, ku ndodhet vrima, është i vështirë për t’u eksploruar për shkak të kushteve të komplikuara nëntokësore.

Presidenti Xi Jinping bëri thirrje për përparim më të madh në eksplorimin e thellë të Tokës në një fjalim gjatë një fjalimi para disa prej shkencëtarëve kryesorë të vendit në 2021.

Një punë e tillë mund të identifikojë burimet minerale dhe energjetike dhe të ndihmojë në vlerësimin e rrezikut të fatkeqësive mjedisore, të tilla si tërmetet dhe shpërthimet vullkanike. /tesheshi.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here