Ju tashmë mund të dini disa nga përfitimet e shumta që kombinimi i vajit ekstra të virgjër të ullirit, mjaltit dhe limonit mund të na sjellë. Si dhe shpesh përdoren në jetën tonë të përditshme, këto produkte janë shumë të dobishme kur bëhet fjalë që të kujdesemi për shëndetin tonë – në një mënyrë natyrale dhe të thjeshtë.

Vaji ekstra i virgjër i ullirit përmban sasi të konsiderueshme yndyrnash të pangopura dhe acid oleik, të cilat zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve koronare. Ai gjithashtu përmban antioksidantë dhe lëndë ushqyese anti-inflamatore që ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit të keq, për të luftuar kundër radikalëve të lirë dhe për të parandaluar plakjen e parakohshme.

Mjalti është një ushqim i ëmbël natyrisht që gjithashtu sjell përfitime për shëndetin tonë. Përmbajtja e lartë e saj e sheqerit e bën atë një burim të shkëlqyeshëm të energjisë së shëndetshme. Ka gjithashtu veti antibakteriale, antibiotike, antiseptike, anti-inflamatore dhe qetësuese.

Lëngu i limonit përmban vitaminë C, acid limoni, kalcium, magnez, bioflavonoide, pektinë dhe limonen, të cilat forcojnë sistemin imunitar dhe luftojnë kundër infeksioneve. Ka një efekt alkalik, gjë që e bën atë të shkëlqyeshëm për detoksifikimin dhe pastrimin e trupit. Ndihmon për hollimin e gjakut dhe është shumë efektiv kundër viruseve dhe mikrobeve të caktuara.

Ky kombinim i vajit të ullirit ekstra të virgjër, mjaltit dhe limonit është përdorur në kulturën tibetiane për pronat e tij shëndetësore dhe rinovuese. Na ndihmon të forcojmë sistemin imunitar, të rregullojmë sistemin e tretjes, të pastrojmë enët e gjakut, të përmirësojmë funksionimin e mëlçisë, të përmirësojmë ngjyrën e fytyrës dhe të zvogëlojmë rrudhat.

Rekomandohet të merrni një lugë gjelle të ilaçit në stomak bosh në mëngjes çdo ditë për një muaj, dozë e cila mund të përsëritet pas gjashtë muajsh.

përbërësit:

  • 1 gotë lëng limoni
  • 180 g mjaltë
  • 4 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër

Përgatitja:

Shtrydhni 3-4 limona dhe vendosni lëngun në një kavanoz qelqi. Shtoni mjaltin dhe vajin e ullirit, dhe me një lugë druri përzieni përbërësit derisa të përzihet një përzierje e qetë.

Mbajeni ilaçin në frigorifer në kavanoz qelq.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here