Sigurisht që e keni kuptuar se ne na pëlqen t’ju zbulojmë disa mënyra me të cilat mund t’i përdorim ushqimet që ndoshta do të duhej të përfundonin në koshin e mbeturinave.

Do t’ju tregojme per  lëkuren e portokallit. Në fillim duhet t’ju paralajmërojmë që të blini fruta, lëkura e të cilave nuk është spërkatur me pesticide, veçanërisht në rastet kur ato duam t’i shfrytëzojmë në ushqime apo për trajtim të fytyrës. Në rast të kundërt lajini mirë portokallet me ujë të ftohtë që të bëni të mundur largimin e pesticideve nga sipërfaqja e tyre.

Por për çfarë tjetër do të na shërbente lëkura e portokallit? Lexoni me vemendje:

Për të pastruar njollat e ujit.

Nëse ju i keni problem njollat e ujit që krijohen në cezëm, ato mund t’i hiqni duke i fërkuar me pjesën e brendshme të lëvores së portokallit.

Shkëlqimi i mobilieve prej druri.

Pjesa e bardhë e lëvores së portokallit mund t’ua kthejë shkëlqimin mobiljeve të vjetra prej druri.

Preparat për pastrim.

Vendoseni lëvoren në një kavanoz të qelqtë, shtoni pak uthull të bardhë dhe lëreni disa javë në frigorifer duke e përzier kohë pas kohe. Pas disa javësh, kullojeni lëngun, futeni në një bombolë të veçantë për stërpikje dhe përdoreni për preparat pastrimi për dyshemenë apo xhamat.

Për largimin  e insekteve.

Mizat, buburrecat, mushkonjat nuk i duan disa komponente që gjenden ne lëkurën e portokallit, prandaj vendosini në një pjesë të dhomës për t’i larguar insektet.

Për freskim të mjedisit.

Portokalli ka një erë të veçantë dhe shumë freskuese. Nëse e thajmë në furrë lëvoren e tij, e bluajmë mirë dhe vëmë në vende te veçanta aroma që lëshojnë ato mund ta freskojmë gjithë shtëpinë.

Për largimin e erës nga rrobat.

Vendoseni lëkurën në një qese të vogël dhe pastaj vëreni në këpucët që dëshironi t’ua largoni erën. Deri në mëngjes nuk do të mbetet asgjë nga era e rëndë e këpucëve.

Piling për trupin.

Kjo është mënyra më e thjeshtë e të bërit piling. Vendoseni në një fashë një lëvore portokalli, lidheni dhe përdoreni pë të fërkuar trupin gjatë dushit. Ky trajtim do ta bëjë lëkurën tuaj më të butë dhe më të shkëlqyeshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here