Rojet kufitare ukrainase duke hapur llogore në brigjet e lumit Dnipro kanë zbuluar mbetjet e një vendbanimi të lashtë romak.

“Në një thellësi rreth një metër dolën në dritë copa amforash dhe poçe”, tha roja kufitare. Më pas, Ushtria informoi arkeologët vendas për gjetjen dhe ndaloi punën e ndërtimit në vend për të mbrojtur artefaktet e vlefshme historike.

“Një ekspeditë arkeologjike do të fillojë punën në vend sapo të “arritet fitorja”, shkruan roja kufitare në një deklaratë./Indeksonline/

P

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here